Egzemplarno kažnjavanje
Ključne reči:
egzemplarno kažnjavanje; pragmatizam; generalna prevencija; manipulacije; nepravda; istorijski primeri; korupcija; terorizamApstrakt
Ma kako to bilo neobično, egzemplarno kažnjavanje nije nešto što se danas više uopšte ne događa, nešto što je bilo tipično za neka davno prošla vremena. Naprotiv, ponekad se čini da prisustvujemo pravoj renesansi egzemplarnog kažnjavanja, što je po mišljenju autora ovog članka u suštini veoma loše. Autor ovog članka, naime, smatra da egzemplarno kažnjavanje pre svega nije pravedno, ali isto tako ni efektivno, iako obični ljudi još uvek veruju da se strogim kažnjavanjem za primer drugima, mogu postići značajni uspesi na planu prevencije kriminaliteta. Međutim, egzemplarno kažnjavanje pre svega može dovesti do kažnjavanja čak i potpuno nevine osobe, samo ako se veruje da se time mogu postići neki drugi pozitivni socijalni efekti. Osim toga, kod egzemplarnog kažnjavanja, onaj koji biva kažnjen, obično plaća ceh za sve ostale, za one koji nisu uhvaćeni i procesuirani, a to nije pravedno i ne biva doživljeno kao pravedno od strane najvećeg dela javnosti. Takođe i učestalost pojedinih krivičnih dela ima znatnog uticaja, kada je reč o egzemplarnom kažnjavanju. Naime, ako je jedna vrsta kriminaliteta više učestala, to utiče na to da i kazna bude stroža, što takođe nije pravedno, smatra autor. Egzemplarno kažnjavanje je u stvari neka vrsta političke poruke upućene potencijalnim učiniocima krivičnih dela, ali još i više potencijalnim glasačima na izborima. Autor ovog članka ovde takođe navodi i brojne istorijske primere egzemplarnog kažnjavanja, od Hrista, preko srednjevekovnog spaljivanja veštica, do današnjeg kažnjavanja terorista u Gvantanamu, odnosno korumpiranih političara u Kini. U bivšoj SFRJ su u tom smislu mnogi oponenti komunističkim vlastima bili egzemplarno, strogo kažnjeni, ali, to ih nije sprečilo da u odgovarajućem trenutku stanu na čelo svojih stranaka i nacija i započnu građanski rat koji je doveo do raspada Jugoslavije. Prema tome, egzemplarno kažnjavanje, osim što nije pravedno, nije ni efektivno, ali ono je i danas veoma prisutno, naročito kada je reč o nekim vrstama kriminaliteta, a pre svega kada se radi o korupciji, terorizmu,trgovini drogom, navijačkom huliganizmu.
Downloads
Reference
Atanacković, D. 1976. Kriterijumi odmeravanja kazne. Beograd.
Backović, A. 1996. "Prilog psihoanalitičkom razumjevanju kazne." Paper presented at the Conference of the Serbian Association for Criminal Law and the Criminal Law Association of Montenegro, "Smrtna kazna – večita dilema," Herceg Novi.
Ćirić, J. 2001. Društveni uticaji na kaznenu politiku sudova. Beograd.
Ćirić, J. 2011. "Pravna nauka u Srbiji danas." Srpska politička misao 2. https://doi.org/10.22182/spm.3222011.12
Ćirić, J., Đ. Đorđević, and R. Sepi. 2006. Kaznena politika sudova u Srbiji. Beograd.
Dressler, J. 1995. Understanding Criminal Law. New York: Matthew Bender, Irwin Times Mirror Books.
Fatić, A. 1995. Kazna kao metafora. Beograd.
Fuko, M. 1997. Nadzirati i kažnjavati – Rođenje zatvora. Translated from French to Serbian. Sremski Karlovci.
Grasberger, R. 1958. Psihologija krivičnog postupka. Translated from German by D. Dimitrijević. Sarajevo.
Hogarth, J. 1971. Sentencing as a Human Process. Toronto: University of Toronto Press. https://doi.org/10.3138/9781487599553
Jovašević, D. 2008. "Krivična dela korupcije." Strani pravni život 3.
Lejins, P. P. 1978. "Kriminogeneza." Jugoslovenska revija za kriminologiju i krivično pravo 2–3.
Milutinović, M. 1984. Kriminalna politika. Beograd.
Musić, R. 1962. "Može li broj krivičnih dela na području jednog suda da utiče na visinu kazni." Pravni život 1.
Nojbaher, H. 2007. Srbi u memoarima Hermana Nojbahera. Beograd.
Primorac, I. 1978. Prestup i kazna. Beograd.
Stojanović, Z. 1994. "Generalna prevencija i zaštitna funkcija krivičnog prava." Anali Pravnog fakulteta u Beogradu – u čast akademika profesora Milana Milutinovića 1–2.
Vranjanac, D. 2010. "Norma kao zapovest." Strani pravni život 2.
Zlatarić, B., and Z. Šeparović. 1977. Krivično pravo – opšti deo. Zagreb.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Sva prava zadržana (c) 2012 Jovan Ćirić
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo 4.0 Internacionalna licenca.
Autori zadržavaju autorska prava i daju časopisu pravo prvog publikovanja rada, što omogućava drugima da dele rad uz priznanje autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.