Мера заштите од насиља у породици – забрана приласка жртви насиља на одређеној удаљености
DOI:
https://doi.org/10.5937/crimen2403305NКључне речи:
насиље у породици; мере заштите; забрана приближавања; удаљеност; чланови породицеСажетак
Насиље у породици, као друштвени феномен, постаје правно регулисано у последње две деценије у Републици Србији. Велики број пријава за насиље у породици, које се последично јављају као судски спорови, говори да постоје извесне тешкоће са којима се судови суочавају приликом одлучивања. Постојећи подаци о тренду насиља указују на то да треба нешто учинити да би се та појава барем умањила, пошто је потпуно елиминисање насиља немогуће остварити. Треба разграничити случајеве који треба да буду разматрани пред судом од оних који не представљају насиље у породици. У складу са тиме, законске измене намећу се као једно од решења. Веза кривичног и породичног законодавства огледа се у томе што кршење изречене мере заштите од насиља у породици у парничном поступку повлачи кривичноправну одговорност. Предмет анализе у раду биле су пресуде у којима се одређује мера заштите забрана приласка. Пружен је преглед радњи насиља које доводе до изрицања мере и чланова породице између којих се та мера одређује (супружници и бивши супружници, садашњи и бивши ванбрачни партнери, лица у емотивном односу, тазбински и крвни сродници). Најчешће се као насилници јављају мушкарци, и то садашњи или бивши супружници. У свим случајевима када се изриче мера забране приближавања на одређену удаљеност постојало је физичко насиље, са чиме смо потпуно сагласни. Истовремено се у скоро свим посматраним предметима изриче и забрана даљег узнемиравања, посебно због тога што физичко насиље, пре или након његовог извршења, карактерише и психичко насиље (увреде, претње). Постојање само психичког насиља може да буде основ за забрану даљег узнемиравања. Коришћење алкохола јавља се, готово неизоставно, као узрок вршења насиља. У посматраним пресудама најмања удаљеност је два метра, што је готово неделотворно услед близине у којој се насилник и жртва могу наћи, док је највећа удаљеност 300 метара. Пружени су критеријуми за процену суда када је дошло до кршења мере. Објективно прилажење на удаљеност мању од оне утврђене у пресуди не треба да доводи до кршења мере. Аутор се залаже за примену субјективног критеријума који говори да постоји намера кршења изречене мере заштите.
Downloads
Референце
Ćorac, S. 2018. "Uticaj nasilja u porodici na povredu prava na poštovanje porodičnog života: praksa Evropskog suda za ljudska prava i sudska praksa u Republici Srbiji." In Porodični zakon: Dvanaest godina posle, edited by M. Draškić, N. Šarkić, and J. Arsić, Beograd.
Dobash, R., and R. Dobash. 2000. "Violence Against Women in the Family." In Cross Currents: Family Law and Policy in the US and England, edited by S. Katz, J. Eekelaar, and M. Maclean, Oxford. https://doi.org/10.1093/acprof:oso/9780198268208.003.0022
Donovan, K. 1998. "A Right to Know One’s Parentage." International Journal of Law, Policy and the Family 2 (1). https://doi.org/10.1093/lawfam/2.1.27
Herring, J. 2007. Family Law. Oxford.
Kolarić, D., and S. Marković. 2022. "Analiza dosadašnje primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici." Anali Pravnog fakulteta u Beogradu 70 (1), Beograd.
Korać, R. 2012. "Zakon o zaštiti od nasilja u porodici Crne Gore – Osnovna opredjeljenja." In Nasilje u porodici, edited by S. Panov, M. Janjić Komar, and M. Škulić, Beograd.
Micković, D., and A. Ristov. 2012. "Porodično nasilje i njegovo pravno regulisanje u Republici Makedoniji." In Nasilje u porodici, edited by S. Panov, M. Janjić Komar, and M. Škulić, Beograd.
Panov, S. 2012. "Nasilje u porodici: Pozitivno-pravni kontrapunktovi." In Nasilje u porodici, edited by S. Panov, M. Janjić Komar, and M. Škulić, Beograd.
Panov, S. 2016. Porodično pravo. Univerzitet u Beogradu – Pravni fakultet, Beograd.
Pantelić, N., and S. Mališić. 2018. "Pet meseci primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici u Republici Srbiji." Pravni život 10.
Probert, R. 2009. Cretney and Probert’s Family Law. London.
Radić, D. 2012. "Pravna zaštita od nasilja u porodici u pravu Republike Srpske." In Nasilje u porodici, edited by S. Panov, M. Janjić Komar, and M. Škulić, Beograd.
Sendall, J. 2017. Family Law. Oxford. https://doi.org/10.1093/he/9780198787716.001.0001
Schneider, E. 2000. "The Law and Violence Against Women in the Family at Century’s End: The US Experience." In Cross Currents: Family Law and Policy in the US and England, edited by S. Katz, J. Eekelaar, and M. Maclean, Oxford. https://doi.org/10.1093/acprof:oso/9780198268208.003.0021
Stjepanović, S. 2006. "Mere zaštite protiv nasilja u porodici u slučaju kada je lice prema kome je izvršeno nasilje bračni ili vanbračni partner." In Zbornik Novo porodično zakonodavstvo, edited by Z. Ponjavić, Kragujevac.
Vuković, S. 2005. Komentar Porodičnog zakona. Poslovni biro, Beograd.
Welstead, M., and S. Edwards. 2011. Family Law. Oxford.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Сва права задржана (c) 2025 Урош Новаковић
Овај рад је под Creative Commons Aуторство 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори задржавају ауторска права и дају часопису право првог публиковања рада, што омогућава другима да деле рад уз признање ауторства и изворног објављивања у овом часопису.