Dokazni značaj fotografija, audio i video snimaka koji nisu proizašli iz dokaznih radnji
DOI:
https://doi.org/10.5937/crimen2002180ZKljučne reči:
fotografije; video zapisi; građani; dokazni značaj; pravo na privatnostApstrakt
Zakonikom o krivičnom postupku regulisano je sprovođenje dokaznih radnji od strane organa postupka, a u okviru nekih od njih moguće je sačinjavanje fotografija, audio i video zapisa u dokaznu svrhu. S obzirom na to da građani nisu ovlašćeni da sprovode dokazne radnje, a nesporno je da danas sa razvojem tehnologije mogu u gotovo svakom trenutku da snimaju i fotografišu dešavanja oko sebe, predmet ovoga rada jeste utvrđivanje dokaznog značaja fotografija i audio i video zapisa koje su sačinili građani. Zakonik samo na jedan uopšten način propisuje određene dokazne zabrane. Pitanje dokaznog kredibiliteta navedenih fotografija i snimaka postavlja se pre svega u vezi sa povredom prava na privatnost osoba koje su fotografisane odnosno snimane, te stoga autor analizira relevantne zakonske odredbe koje imaju za cilj da zaštite pravo na privatnost građana kao i određenu sudsku praksu. Autor iznosi zaključke kada i u kojim situacijama bi trebalo dozvoliti korišćenje fotografija i audio i video snimaka koje su sačinili građani kao dokaza u krivičnom postupku.
Downloads
Reference
Bajović, V. 2013. "O pravno nevaljanim dokazima i 'plodovima otrovnog drveta.'" Pravni Život, no. 9, vol. 1.
Blog sudije Majića. 2019. "Čl. 143 KZ." https://misamajic.com/Pitanje/cl-143-kz/, December 16.
Bošković, A. 2015. "Analiza krivičnopravnih i drugih zakonskih odredbi od značaja za detektivsku delatnost." Bezbednost, no. 2.
Damaška, M. 1972. "Evidentiary Barriers to Conviction and Two Models of Criminal Procedure: A Comparative Study." University of Pennsylvania Law Review 121. https://doi.org/10.2307/3311301
Dika, M. 2016. "O nedopuštenim dokazima u parničnom postupku." Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, no. 1. https://doi.org/10.30925/zpfsr.37.1.1
Dimitrijević, V. 2010. "Video-nadzor u javnom i privatnom prostoru." Pravni zapisi, no. 2. https://doi.org/10.5937/pravzap1102588X
Ilić, G. 2015. "O nezakonitim dokazima u krivičnom postupku." In Kaznena reakcija u Srbiji, vol. 5, edited by Đ. Ignjatović, Beograd.
Karas, Ž. 2015. "Sudska praksa o zakonitosti dokaza: tajno snimanje sugovornika; vaganje nezakonitih dokaza; snimka nadzora." Policija i sigurnost, no. 4.
Kesić, Z. 2013. "Popularni imidž privatnog detektiva i njegova demistifikacija." Bezbednost, no. 2.
Kovačević, M. 2013. "Video-nadzor na javnim mestima i pravo na privatnost." Teme, no. 4.
Kovačević, M. 2019. "Privatno snimljeni sadržaji kao dokaz u krivičnom postupku." Pravni zapisi, no. 1.
Krapac, D. 2010. "Nezakoniti dokazi u kaznenom postupku prema praksi Europskog suda za ljudska prava." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu 60, no. 6.
Lazić, D., and I. Radisavljević. 2018. "Dokazni značaj amaterskih audio i video zapisa." Godišnjak Fakulteta bezbednosti.
Martinović, I., and D. Tripalo. 2017. "Zvučno i slikovno snimanje u kaznenom materijalnom i procesnom pravu – Teorijski i praktični izazovi novih tehnologija i zakonskih rješenja." Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu 24, no. 2.
Mnookin, J. 1998. "The Image of Truth: Photographic Evidence and the Power of Analogy." Yale Journal of Law & the Humanities 10, no. 1, art. 1.
Stojanović, Z. 2018. Komentar Krivičnog zakonika. Beograd.
Škulić, M. 2006. "Dokazni značaj u krivičnom postupku fotografija, audio i video snimaka kada nije u pitanju radnja audio i video nadzora iz člana 232. Zakonika o krivičnom postupku." Bilten Okružnog suda u Beogradu, no. 70.
Škulić, M. 2009. "Osnovne novine u krivičnom procesnom pravu Srbije-Izmene i dopune Zakona o krivičnom postupku i odredbe Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima." Beograd.
Vasiljević, T. 1981. Sistem krivičnog procesnog prava SFRJ. Beograd.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Sva prava zadržana (c) 2020 Natalija Živković
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo 4.0 Internacionalna licenca.
Autori zadržavaju autorska prava i daju časopisu pravo prvog publikovanja rada, što omogućava drugima da dele rad uz priznanje autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.