Доказни значај фотографија, аудио и видео снимака који нису произашли из доказних радњи
DOI:
https://doi.org/10.5937/crimen2002180ZКључне речи:
фотографије; видео записи; грађани; доказни значај; право на приватностСажетак
Закоником о кривичном поступку регулисано је спровођење доказних радњи од стране органа поступка, а у оквиру неких од њих могуће је сачињавање фотографија, аудио и видео записа у доказну сврху. С обзиром на то да грађани нису овлашћени да спроводе доказне радње, а неспорно је да данас са развојем технологије могу у готово сваком тренутку да снимају и фотографишу дешавања око себе, предмет овога рада јесте утврђивање доказног значаја фотографија и аудио и видео записа које су сачинили грађани. Законик само на један уопштен начин прописује одређене доказне забране. Питање доказног кредибилитета наведених фотографија и снимака поставља се пре свега у вези са повредом права на приватност особа које су фотографисане односно снимане, те стога аутор анализира релевантне законске одредбе које имају за циљ да заштите право на приватност грађана као и одређену судску праксу. Аутор износи закључке када и у којим ситуацијама би требало дозволити коришћење фотографија и аудио и видео снимака које су сачинили грађани као доказа у кривичном поступку.
Downloads
Референце
Bajović, V. 2013. "O pravno nevaljanim dokazima i 'plodovima otrovnog drveta.'" Pravni Život, no. 9, vol. 1.
Blog sudije Majića. 2019. "Čl. 143 KZ." https://misamajic.com/Pitanje/cl-143-kz/, December 16.
Bošković, A. 2015. "Analiza krivičnopravnih i drugih zakonskih odredbi od značaja za detektivsku delatnost." Bezbednost, no. 2.
Damaška, M. 1972. "Evidentiary Barriers to Conviction and Two Models of Criminal Procedure: A Comparative Study." University of Pennsylvania Law Review 121. https://doi.org/10.2307/3311301
Dika, M. 2016. "O nedopuštenim dokazima u parničnom postupku." Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, no. 1. https://doi.org/10.30925/zpfsr.37.1.1
Dimitrijević, V. 2010. "Video-nadzor u javnom i privatnom prostoru." Pravni zapisi, no. 2. https://doi.org/10.5937/pravzap1102588X
Ilić, G. 2015. "O nezakonitim dokazima u krivičnom postupku." In Kaznena reakcija u Srbiji, vol. 5, edited by Đ. Ignjatović, Beograd.
Karas, Ž. 2015. "Sudska praksa o zakonitosti dokaza: tajno snimanje sugovornika; vaganje nezakonitih dokaza; snimka nadzora." Policija i sigurnost, no. 4.
Kesić, Z. 2013. "Popularni imidž privatnog detektiva i njegova demistifikacija." Bezbednost, no. 2.
Kovačević, M. 2013. "Video-nadzor na javnim mestima i pravo na privatnost." Teme, no. 4.
Kovačević, M. 2019. "Privatno snimljeni sadržaji kao dokaz u krivičnom postupku." Pravni zapisi, no. 1.
Krapac, D. 2010. "Nezakoniti dokazi u kaznenom postupku prema praksi Europskog suda za ljudska prava." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu 60, no. 6.
Lazić, D., and I. Radisavljević. 2018. "Dokazni značaj amaterskih audio i video zapisa." Godišnjak Fakulteta bezbednosti.
Martinović, I., and D. Tripalo. 2017. "Zvučno i slikovno snimanje u kaznenom materijalnom i procesnom pravu – Teorijski i praktični izazovi novih tehnologija i zakonskih rješenja." Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu 24, no. 2.
Mnookin, J. 1998. "The Image of Truth: Photographic Evidence and the Power of Analogy." Yale Journal of Law & the Humanities 10, no. 1, art. 1.
Stojanović, Z. 2018. Komentar Krivičnog zakonika. Beograd.
Škulić, M. 2006. "Dokazni značaj u krivičnom postupku fotografija, audio i video snimaka kada nije u pitanju radnja audio i video nadzora iz člana 232. Zakonika o krivičnom postupku." Bilten Okružnog suda u Beogradu, no. 70.
Škulić, M. 2009. "Osnovne novine u krivičnom procesnom pravu Srbije-Izmene i dopune Zakona o krivičnom postupku i odredbe Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima." Beograd.
Vasiljević, T. 1981. Sistem krivičnog procesnog prava SFRJ. Beograd.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Сва права задржана (c) 2020 Наталија Живковић
Овај рад је под Creative Commons Aуторство 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори задржавају ауторска права и дају часопису право првог публиковања рада, што омогућава другима да деле рад уз признање ауторства и изворног објављивања у овом часопису.