Delo malog značaja i načelo oportuniteta krivičnog gonjenja
Potreba njihovog istovremenog zakonskog regulisanja
Ključne reči:
delo malog značaja; načelo oportuniteta krivičnog gonjenja; sitni kriminalitet; krivično materijalno i procesno pravoApstrakt
Delo malog značaja kao jedan od osnova isključenja postojanja krivičnog dela predviđen je u članu 18. Krivičnog zakonika Republike Srbije, te je tako i sa novim zakonikom nastavljena tradicija rešavanja problema sitnog kriminaliteta kroz materijalnopravnu odredbu, a što je i do tada bio slučaj sa institutom neznatne društvene opasnosti. S druge strane, procesnopravnim odredbama već od 2001. godine u našem pravnom sistemu ozakonjeno je načelo oportuniteta krivičnog gonjenja čija se primena kasnijim izmenama Zakonika o krivičnom postupku, a potom i donošenjem novog Zakonika, sve više širila, s tim da je navedeno načelo široko uvedeno i u postupku prema maloletnicima. Imajući u vidu činjenicu da sada uporedo sa materijalnopravnim institutom koji rešava slučajeve bagatelnog kriminaliteta u pravnom sistemu naše zemlje postoji razvijeni procesnopravni mehanizam u vidu postupanja javnog tužioca po načelu oportuniteta, a koji ima istovetnu svrhu, autor postavlja pitanje neophodnosti paralelnog postojanja navedene dve ustanove. Da li je neka od njih suvišna? Koji se od navedenih instituta u praksi uspešnije primenjuje i da li iziskuje dodatnu primenu drugog.
Downloads
Reference
Bejatović, D. 2007. Načelo oportuniteta krivičnog gonjenja. Seminar paper, Beograd.
Bejatović, S. 2009. “Načelo oportuniteta krivičnog gonjenja u nemačkom krivičnom procesnom pravu.” Revija za kriminologiju i krivično pravo, no. 1: 19–38.
Bejatović, S., V. Đurđić, M. Škulić, G. Ilić, J. Kiurski, R. Lazić, S. Nenadić, and V. Trninić. 2012. “Primena načela oportuniteta u praksi – izazovi i preporuke.” Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Beograd.
Grubač, M. 1988. “Načelo legaliteta u krivičnom procesnom pravu.” Jugoslovenska revija za kriminologiju i krivično pravo, no. 3: 75–88.
Grubač, M. 2006. Krivično procesno pravo. Beograd.
Delić, N. 2006. “Neznatna društvena opasnost i delo malog značaja.” In Razvoj pravnog sistema Srbije i harmonizacija sa pravom EU – prilozi projektu 2005, 365–383. Beograd.
Delić, N. 2009. Nova rešenja opštih instituta u Krivičnom zakoniku Srbije. Beograd.
Đokić, I. 2009. Delo malog značaja. Master’s thesis, Beograd.
Lazarević, Lj. 2011. Komentar Krivičnog zakonika. 2nd revised and expanded edition. Beograd.
Pihler, S. 2005. “Novele opštih ustanova u krivičnom zakonodavstvu Srbije.” Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, no. 3: 41–58. Novi Sad.
Radulović, Lj. 1991. “Neznatna društvena opasnost – jedan od zakonskih osnova koji isključuje postojanje krivičnog dela.” Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, no. 4: 408–416. Beograd.
Srzentić, N., A. Stajić, and Lj. Lazarević. 2001. Krivično pravo – opšti deo. Beograd.
Stojanović, Z. 2005. “Tendencije u savremenoj nauci krivičnog prava i neka pitanja našeg materijalnog krivičnog zakonodavstva.” In Nove tendancije u savremenoj nauci krivičnog prava i naše krivično zakonodavstvo, 11–40. Zlatibor/Beograd.
Stojanović, Z. 2012a. “Kaznena politika u Srbiji: Sukob zakonodavca i sudske prakse.” In Kaznena reakcija u Srbiji, II deo, edited by Crimen, 1–17. Beograd.
Stojanović, Z. 2012b. Komentar Krivičnog zakonika. 4th revised and expanded edition. Beograd.
Stojanović, Z. 2012c. Krivično pravo – opšti deo. 19th edition. Beograd.
Škulić, M. 2011a. Krivično procesno pravo. Beograd.
Škulić, M. 2011b. Maloletničko krivično pravo. Beograd.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Sva prava zadržana (c) 2014 Olga Tešović
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo 4.0 Internacionalna licenca.
Autori zadržavaju autorska prava i daju časopisu pravo prvog publikovanja rada, što omogućava drugima da dele rad uz priznanje autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.