Дело малог значаја и начело опортунитета кривичног гоњења

Потреба њиховог истовременог законског регулисања

Аутори

  • Олга Тешовић

Кључне речи:

дело малог значаја; начело опортунитета кривичног гоњења; ситни криминалитет; кривично материјално и процесно право

Сажетак

Дело малог значаја као један од основа искључења постојања кривичног дела предвиђен је у члану 18. Кривичног законика Републике Србије, те је тако и са новим закоником настављена традиција решавања проблема ситног криминалитета кроз материјалноправну одредбу, а што је и до тада био случај са институтом незнатне друштвене опасности. С друге стране, процесноправним одредбама већ од 2001. године у нашем правном систему озакоњено је начело опортунитета кривичног гоњења чија се примена каснијим изменама Законика о кривичном поступку, а потом и доношењем новог Законика, све више ширила, с тим да је наведено начело широко уведено и у поступку према малолетницима. Имајући у виду чињеницу да сада упоредо са материјалноправним институтом који решава случајеве багателног криминалитета у правном систему наше земље постоји развијени процесноправни механизам у виду поступања јавног тужиоца по начелу опортунитета, а који има истоветну сврху, аутор поставља питање неопходности паралелног постојања наведене две установе. Да ли је нека од њих сувишна? Који се од наведених института у пракси успешније примењује и да ли изискује додатну примену другог.

Downloads

Download data is not yet available.

Референце

Bejatović, D. 2007. Načelo oportuniteta krivičnog gonjenja. Seminar paper, Beograd.

Bejatović, S. 2009. “Načelo oportuniteta krivičnog gonjenja u nemačkom krivičnom procesnom pravu.” Revija za kriminologiju i krivično pravo, no. 1: 19–38.

Bejatović, S., V. Đurđić, M. Škulić, G. Ilić, J. Kiurski, R. Lazić, S. Nenadić, and V. Trninić. 2012. “Primena načela oportuniteta u praksi – izazovi i preporuke.” Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Beograd.

Grubač, M. 1988. “Načelo legaliteta u krivičnom procesnom pravu.” Jugoslovenska revija za kriminologiju i krivično pravo, no. 3: 75–88.

Grubač, M. 2006. Krivično procesno pravo. Beograd.

Delić, N. 2006. “Neznatna društvena opasnost i delo malog značaja.” In Razvoj pravnog sistema Srbije i harmonizacija sa pravom EU – prilozi projektu 2005, 365–383. Beograd.

Delić, N. 2009. Nova rešenja opštih instituta u Krivičnom zakoniku Srbije. Beograd.

Đokić, I. 2009. Delo malog značaja. Master’s thesis, Beograd.

Lazarević, Lj. 2011. Komentar Krivičnog zakonika. 2nd revised and expanded edition. Beograd.

Pihler, S. 2005. “Novele opštih ustanova u krivičnom zakonodavstvu Srbije.” Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, no. 3: 41–58. Novi Sad.

Radulović, Lj. 1991. “Neznatna društvena opasnost – jedan od zakonskih osnova koji isključuje postojanje krivičnog dela.” Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, no. 4: 408–416. Beograd.

Srzentić, N., A. Stajić, and Lj. Lazarević. 2001. Krivično pravo – opšti deo. Beograd.

Stojanović, Z. 2005. “Tendencije u savremenoj nauci krivičnog prava i neka pitanja našeg materijalnog krivičnog zakonodavstva.” In Nove tendancije u savremenoj nauci krivičnog prava i naše krivično zakonodavstvo, 11–40. Zlatibor/Beograd.

Stojanović, Z. 2012a. “Kaznena politika u Srbiji: Sukob zakonodavca i sudske prakse.” In Kaznena reakcija u Srbiji, II deo, edited by Crimen, 1–17. Beograd.

Stojanović, Z. 2012b. Komentar Krivičnog zakonika. 4th revised and expanded edition. Beograd.

Stojanović, Z. 2012c. Krivično pravo – opšti deo. 19th edition. Beograd.

Škulić, M. 2011a. Krivično procesno pravo. Beograd.

Škulić, M. 2011b. Maloletničko krivično pravo. Beograd.

Downloads

Објављено

12.05.2014

Како цитирати

Тешовић, Олга. 2014. „Дело малог значаја и начело опортунитета кривичног гоњења: Потреба њиховог истовременог законског регулисања“. Crimen 5 (1):89-102. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/525.

Bрој часописа

Секција

Прегледни чланци