Položaj glavnih procesnih subjekata u novom ZKP iz 2011.

Autori

  • Nedeljko Jovančević

Ključne reči:

akuzatorski-adverzijalni sistem; stranke u postupku; 'jednakost oružja'; sporazum o krivici; sporazum o svedočenju okrivljenog i osuđenog

Apstrakt

U radu se navode osnovne karakteristike novog Zakonika o krivičnom postupku iz 2011. koji je zasnovan na adverzijalnom sistemu po ugledu na američki optužni sistem, kojem je osnovna karakteristika što istragu provodi javni tužilac, koji rukovodi predistražnim i istražnim postupkom te zastupa optužbu tokom čitavog postupka. Pošto se radi o naglašenom stranačkom sistemu akcenat u radu je stavljen na glavne procesne subjekte, stranke i sud. U akuzatorskom sistemu sa naglašenom ulogom stranaka, uloga suda je pasivizirana, sa manje aktivnosti. Sud je sada organ koji rukovodi postupkom i presuđuje, dok u domeni prava na izvođenja dokaza radi istinitog utvrđivanja činjeničnog stanja, njegova uloga znatno umanjenja. On nema obavezu da po službenoj dužnosti utvrđuje istinu, a princip istine izostavljen iz osnovnih principa krivičnog postupka, što je jedan od osnovnih nedostataka postupka. U postupku nije u punom smislu obezbeđena 'jednakost stranaka', jer okrivljeni i njegov branilac, iako deklaratorno imaju pravo na dokaz, to ne znači da će ti dokazi biti i izvedeni na glavnom pretresu. O prikupljanju dokaza i materijala, kada je u pitanju okrivljeni i njegov branilac, potreban je pristanak lica od koga se pribavljaju (čl. 301 st. 1. t. 3), zatim tužilac često odlučuje da li će se izvesti određena dokazna radnja ili ne (čl. 302), a to isto pravo ima i sud tokom glavnog pretresa (čl. 395). Prema tome 'jednakost oružja' koja je osnovna karateristika adverzijanog sistema je na neki način deklaratorna, bez stvarne jednakosti, o čemu bi trebalo voditi računa prilikom najavljenih izmena.

Downloads

Download data is not yet available.

Reference

Bayer, V. 1977. Jugoslovensko krivično procesno pravo (Uvod u teoriju krivičnog procesnog prava). Knjiga I, peto prepravljeno izdanje. Zagreb.

Bejanski, Ilić, and Majić. 2011. Predgovor, Zakonik o krivičnom postupku od 2011. Beograd.

Cryer, R., et al. 2010. An Introduction to International Criminal Law and Procedure. 2nd ed. Cambridge University Press. https://doi.org/10.1017/CBO9780511760808

Grubač, M. 2007. "Postoje li uslovi za primenu novog Zakona o krivičnom postupku?" Naučni skup Kopaonik. https://doi.org/10.5937/gakv0605268G

Grubač, M. 2009. Krivično procesno pravo. Šesto izmenjeno i dopunjeno izdanje. Beograd.

Damaška, M. 2007. "O nekim učincima stražarski oblikovanog premijernog kaznenog postupka." Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, no. 1. Zagreb.

Jakšić, A. 2006. Evropska konvencija o ljudskim pravima – komentar. Beograd.

Lazin, Đ. 2008. "Pravo optuženog da ispituje svedoke (međunarodni standardi i zakonsko regulisanje)." Branič, časopis za pravnu teoriju i praksu AKS, Beograd, no. 1-2.

Nikolić, D. 2006. Sporazumno priznanje krivice. Niš.

Roxin, C., and Schünemann, H. 2009. Strafverfahrensrecht. 26th ed. München.

Škulić, M., and Ilić, G. 2012. "Reforma u stilu 'jedan korak na pred, dva koraka na zad'." Beograd.

Škulić, M. 2012. "Kritička analiza novog Zakona o krivičnom postupku Srbije." Branič, no. 1-2.

Downloads

Objavljeno

09.11.2012

Kako citirati

Jovančević, Nedeljko. 2012. „Položaj Glavnih Procesnih Subjekata U Novom ZKP Iz 2011“. Crimen 3 (2):191-210. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/544.

Broj časopisa

Sekcija

Članci