Положај главних процесних субјеката у новом ЗКП из 2011.
Кључне речи:
акузаторски-адверзијални систем; странке у поступку; 'једнакост оружја'; споразум о кривици; споразум о сведочењу окривљеног и осуђеногСажетак
У раду се наводе основне карактеристике новог Законика о кривичном поступку из 2011. који је заснован на адверзијалном систему по угледу на амерички оптужни систем, којем је основна карактеристика што истрагу проводи јавни тужилац, који руководи предистражним и истражним поступком те заступа оптужбу током читавог поступка. Пошто се ради о наглашеном страначком систему акценат у раду је стављен на главне процесне субјекте, странке и суд. У акузаторском систему са наглашеном улогом странака, улога суда је пасивизирана, са мање активности. Суд је сада орган који руководи поступком и пресуђује, док у домени права на извођења доказа ради истинитог утврђивања чињеничног стања, његова улога знатно умањења. Он нема обавезу да по службеној дужности утврђује истину, а принцип истине изостављен из основних принципа кривичног поступка, што је један од основних недостатака поступка. У поступку није у пуном смислу обезбеђена 'једнакост странака', јер окривљени и његов бранилац, иако деклараторно имају право на доказ, то не значи да ће ти докази бити и изведени на главном претресу. О прикупљању доказа и материјала, када је у питању окривљени и његов бранилац, потребан је пристанак лица од кога се прибављају (чл. 301 ст. 1. т. 3), затим тужилац често одлучује да ли ће се извести одређена доказна радња или не (чл. 302), а то исто право има и суд током главног претреса (чл. 395). Према томе 'једнакост оружја' која је основна каратеристика адверзијаног система је на неки начин деклараторна, без стварне једнакости, о чему би требало водити рачуна приликом најављених измена.
Downloads
Референце
Bayer, V. 1977. Jugoslovensko krivično procesno pravo (Uvod u teoriju krivičnog procesnog prava). Knjiga I, peto prepravljeno izdanje. Zagreb.
Bejanski, Ilić, and Majić. 2011. Predgovor, Zakonik o krivičnom postupku od 2011. Beograd.
Cryer, R., et al. 2010. An Introduction to International Criminal Law and Procedure. 2nd ed. Cambridge University Press. https://doi.org/10.1017/CBO9780511760808
Grubač, M. 2007. "Postoje li uslovi za primenu novog Zakona o krivičnom postupku?" Naučni skup Kopaonik. https://doi.org/10.5937/gakv0605268G
Grubač, M. 2009. Krivično procesno pravo. Šesto izmenjeno i dopunjeno izdanje. Beograd.
Damaška, M. 2007. "O nekim učincima stražarski oblikovanog premijernog kaznenog postupka." Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, no. 1. Zagreb.
Jakšić, A. 2006. Evropska konvencija o ljudskim pravima – komentar. Beograd.
Lazin, Đ. 2008. "Pravo optuženog da ispituje svedoke (međunarodni standardi i zakonsko regulisanje)." Branič, časopis za pravnu teoriju i praksu AKS, Beograd, no. 1-2.
Nikolić, D. 2006. Sporazumno priznanje krivice. Niš.
Roxin, C., and Schünemann, H. 2009. Strafverfahrensrecht. 26th ed. München.
Škulić, M., and Ilić, G. 2012. "Reforma u stilu 'jedan korak na pred, dva koraka na zad'." Beograd.
Škulić, M. 2012. "Kritička analiza novog Zakona o krivičnom postupku Srbije." Branič, no. 1-2.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Сва права задржана (c) 2012 Недељко Јованчевић
Овај рад је под Creative Commons Aуторство 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори задржавају ауторска права и дају часопису право првог публиковања рада, што омогућава другима да деле рад уз признање ауторства и изворног објављивања у овом часопису.