Mera zaštite od nasilja u porodici – zabrana prilaska žrtvi nasilja na određenoj udaljenosti

Autori

DOI:

https://doi.org/10.5937/crimen2403305N

Ključne reči:

nasilje u porodici; mere zaštite; zabrana približavanja; udaljenost; članovi porodice

Apstrakt

Nasilje u porodici, kao društveni fenomen, postaje pravno regulisano u poslednje dve decenije u Republici Srbiji. Veliki broj prijava za nasilje u porodici, koje se posledično javljaju kao sudski sporovi, govori da postoje izvesne teškoće sa kojima se sudovi suočavaju prilikom odlučivanja. Postojeći podaci o trendu nasilja ukazuju na to da treba nešto učiniti da bi se ta pojava barem umanjila, pošto je potpuno eliminisanje nasilja nemoguće ostvariti. Treba razgraničiti slučajeve koji treba da budu razmatrani pred sudom od onih koji ne predstavljaju nasilje u porodici. U skladu sa time, zakonske izmene nameću se kao jedno od rešenja. Veza krivičnog i porodičnog zakonodavstva ogleda se u tome što kršenje izrečene mere zaštite od nasilja u porodici u parničnom postupku povlači krivičnopravnu odgovornost. Predmet analize u radu bile su presude u kojima se određuje mera zaštite zabrana prilaska. Pružen je pregled radnji nasilja koje dovode do izricanja mere i članova porodice između kojih se ta mera određuje (supružnici i bivši supružnici, sadašnji i bivši vanbračni partneri, lica u emotivnom odnosu, tazbinski i krvni srodnici). Najčešće se kao nasilnici javljaju muškarci, i to sadašnji ili bivši supružnici. U svim slučajevima kada se izriče mera zabrane približavanja na određenu udaljenost postojalo je fizičko nasilje, sa čime smo potpuno saglasni. Istovremeno se u skoro svim posmatranim predmetima izriče i zabrana daljeg uznemiravanja, posebno zbog toga što fizičko nasilje, pre ili nakon njegovog izvršenja, karakteriše i psihičko nasilje (uvrede, pretnje). Postojanje samo psihičkog nasilja može da bude osnov za zabranu daljeg uznemiravanja. Korišćenje alkohola javlja se, gotovo neizostavno, kao uzrok vršenja nasilja. U posmatranim presudama najmanja udaljenost je dva metra, što je gotovo nedelotvorno usled blizine u kojoj se nasilnik i žrtva mogu naći, dok je najveća udaljenost 300 metara. Pruženi su kriterijumi za procenu suda kada je došlo do kršenja mere. Objektivno prilaženje na udaljenost manju od one utvrđene u presudi ne treba da dovodi do kršenja mere. Autor se zalaže za primenu subjektivnog kriterijuma koji govori da postoji namera kršenja izrečene mere zaštite.

Downloads

Download data is not yet available.

Reference

Ćorac, S. 2018. "Uticaj nasilja u porodici na povredu prava na poštovanje porodičnog života: praksa Evropskog suda za ljudska prava i sudska praksa u Republici Srbiji." In Porodični zakon: Dvanaest godina posle, edited by M. Draškić, N. Šarkić, and J. Arsić, Beograd.

Dobash, R., and R. Dobash. 2000. "Violence Against Women in the Family." In Cross Currents: Family Law and Policy in the US and England, edited by S. Katz, J. Eekelaar, and M. Maclean, Oxford. https://doi.org/10.1093/acprof:oso/9780198268208.003.0022

Donovan, K. 1998. "A Right to Know One’s Parentage." International Journal of Law, Policy and the Family 2 (1). https://doi.org/10.1093/lawfam/2.1.27

Herring, J. 2007. Family Law. Oxford.

Kolarić, D., and S. Marković. 2022. "Analiza dosadašnje primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici." Anali Pravnog fakulteta u Beogradu 70 (1), Beograd.

Korać, R. 2012. "Zakon o zaštiti od nasilja u porodici Crne Gore – Osnovna opredjeljenja." In Nasilje u porodici, edited by S. Panov, M. Janjić Komar, and M. Škulić, Beograd.

Micković, D., and A. Ristov. 2012. "Porodično nasilje i njegovo pravno regulisanje u Republici Makedoniji." In Nasilje u porodici, edited by S. Panov, M. Janjić Komar, and M. Škulić, Beograd.

Panov, S. 2012. "Nasilje u porodici: Pozitivno-pravni kontrapunktovi." In Nasilje u porodici, edited by S. Panov, M. Janjić Komar, and M. Škulić, Beograd.

Panov, S. 2016. Porodično pravo. Univerzitet u Beogradu – Pravni fakultet, Beograd.

Pantelić, N., and S. Mališić. 2018. "Pet meseci primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici u Republici Srbiji." Pravni život 10.

Probert, R. 2009. Cretney and Probert’s Family Law. London.

Radić, D. 2012. "Pravna zaštita od nasilja u porodici u pravu Republike Srpske." In Nasilje u porodici, edited by S. Panov, M. Janjić Komar, and M. Škulić, Beograd.

Sendall, J. 2017. Family Law. Oxford. https://doi.org/10.1093/he/9780198787716.001.0001

Schneider, E. 2000. "The Law and Violence Against Women in the Family at Century’s End: The US Experience." In Cross Currents: Family Law and Policy in the US and England, edited by S. Katz, J. Eekelaar, and M. Maclean, Oxford. https://doi.org/10.1093/acprof:oso/9780198268208.003.0021

Stjepanović, S. 2006. "Mere zaštite protiv nasilja u porodici u slučaju kada je lice prema kome je izvršeno nasilje bračni ili vanbračni partner." In Zbornik Novo porodično zakonodavstvo, edited by Z. Ponjavić, Kragujevac.

Vuković, S. 2005. Komentar Porodičnog zakona. Poslovni biro, Beograd.

Welstead, M., and S. Edwards. 2011. Family Law. Oxford.

Downloads

Objavljeno

31.01.2025

Kako citirati

Novaković, Uroš. 2025. „Mera zaštite Od Nasilja U Porodici – Zabrana Prilaska žrtvi Nasilja Na određenoj Udaljenosti“. Crimen 15 (3):305-24. https://doi.org/10.5937/crimen2403305N.

Broj časopisa

Sekcija

Članci