(Ne)opravdani upliv politike prilikom donošenja odluke o molbi za izdavanje okrivljenog ili osuđenog lica
DOI:
https://doi.org/10.5937/crimen2403363RApstrakt
Ekstradicija kao ustanova međunarodne krivičnopravne pomoći ne prestaje da zaokuplja pažnju i stručne i laičke javnosti. Ekstradicija je, od potpuno političkog instrumenta, u svom razvoju prošla različite faze. Nesporno je da je ekstradicija danas institut koji ima političku dimenziju, kojim se izražava stav izvršne grane vlasti prema određenoj državi. Poslednji primjeri zahtjeva za izdavanje lica iz Crne Gore potakli su javnu raspravu u mnogim segmentima, između ostalog, da li je opravdan politički uticaj na donošenje odluke o izdavanju lica drugoj državi.
Downloads
Reference
Bajović, V. 2009. "Ekstradicija (u) SAD-u." In Stanje Kriminaliteta u Srbiji i Pravna Sredstva Reagovanja, III deo, Pravni fakultet, Beograd.
Chukwuka Eze, T. 2008. "Exploring the Politics and Law of Extradition in International Relations." Igbariam, Anambra State, Nigeria 12(2).
Grubač, M. 2008. Komentar Zakona o Međunarodnoj Pravnoj Pomoći u Krivičnim Stvarima. Cetinje.
Krapac, D. 2005. "Novi Zakon o Međunarodnoj Pravnoj Pomoći u Kaznenim Stvarima: Načela i Postupci." Hrvatski Ljetopis za Kazneno Pravo i Praksu 12(2): Zagreb.
Sadoff, D. 2019. Bringing International Fugitives to Justice: Extradition and Its Alternatives. Cambridge University Press.
Stojanović, Z. 2008. Međunarodno Krivično Pravo. 6th ed. Pravna Knjiga, Beograd.
Stojanović, Z. 2011. "Krivično Pravo u Doba Krize." Branič 1–2.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Sva prava zadržana (c) 2025 Aleksandar Radović
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo 4.0 Internacionalna licenca.
Autori zadržavaju autorska prava i daju časopisu pravo prvog publikovanja rada, što omogućava drugima da dele rad uz priznanje autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.