(Не)оправдани уплив политике приликом доношења одлуке о молби за издавање окривљеног или осуђеног лица
DOI:
https://doi.org/10.5937/crimen2403363RСажетак
Екстрадиција као установа међународне кривичноправне помоћи не престаје да заокупља пажњу и стручне и лаичке јавности. Екстрадиција је, од потпуно политичког инструмента, у свом развоју прошла различите фазе. Неспорно је да је екстрадиција данас институт који има политичку димензију, којим се изражава став извршне гране власти према одређеној држави. Последњи примјери захтјева за издавање лица из Црне Горе потакли су јавну расправу у многим сегментима, између осталог, да ли је оправдан политички утицај на доношење одлуке о издавању лица другој држави.
Downloads
Референце
Bajović, V. 2009. "Ekstradicija (u) SAD-u." In Stanje Kriminaliteta u Srbiji i Pravna Sredstva Reagovanja, III deo, Pravni fakultet, Beograd.
Chukwuka Eze, T. 2008. "Exploring the Politics and Law of Extradition in International Relations." Igbariam, Anambra State, Nigeria 12(2).
Grubač, M. 2008. Komentar Zakona o Međunarodnoj Pravnoj Pomoći u Krivičnim Stvarima. Cetinje.
Krapac, D. 2005. "Novi Zakon o Međunarodnoj Pravnoj Pomoći u Kaznenim Stvarima: Načela i Postupci." Hrvatski Ljetopis za Kazneno Pravo i Praksu 12(2): Zagreb.
Sadoff, D. 2019. Bringing International Fugitives to Justice: Extradition and Its Alternatives. Cambridge University Press.
Stojanović, Z. 2008. Međunarodno Krivično Pravo. 6th ed. Pravna Knjiga, Beograd.
Stojanović, Z. 2011. "Krivično Pravo u Doba Krize." Branič 1–2.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Сва права задржана (c) 2025 Александар Радовић
Овај рад је под Creative Commons Aуторство 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори задржавају ауторска права и дају часопису право првог публиковања рада, што омогућава другима да деле рад уз признање ауторства и изворног објављивања у овом часопису.