Амерички казнено поправни системи на почетку 19. века у очима европских интелектуалаца
Сажетак
На прелазу из 18. у 19. век, у Сједињеним Америчким Државама појавили су се нови казено поправни системи засновани на усамљености, религијском учењу и раду. Њихова идеја је замишљена тако да казна остварује и друге функције (не само одмазду), а нарочито да утиче на поправљање учиниоца. Пенсилванијски казено поправни систем установљен је 1791. године и имао је прецизно одређене принципе и циљеве, а главни циљ је био поправљање затвореника уз помоћ даноноћног боравка у самици, рада и Библије. Обурнски казено поправни систем створен је 1821. године као варијанта Пенсилванијског система и у њему су затвореници били изоловани током ноћи, а дању су радили у заједничким салама уз апсолутну забрану било какве комуникације. Алексис де Токвил и Густав де Бемонт, два позната француска правника и интелектуалца, 1831. године отпутовали су у Сједињене Америчке Државе како би се упознали са новим решењима у америчким казнено поправним заводима. Резултат њиховог истраживања представљао је извештај "О казнено поправном систему у САД и његовој примени у Француској; са додатком о казненим колонијама и статистичким подацима". У њему су представљени циљеви, норме и правила оба казнено поправна система. Токвил и Бемонт су се током овог истраживачког путовања спријатељили са својим водичем Франсисом Либером који је превео извештај "О казнено поправним системима..." са француског на енглески језик. У свом извештају, они приказују чињенице о Пенсилванијском и Обурнском систему приказујући њихове предности и недостатке и износе свој став о њима. Осим тога, Токвил и Бемонт разматрају и могућност прилагођавања француском систему америчких решења до којих су дошли. Такође, они дискутују о питањима приказаним и у овом чланку попут циљева казнено поправних система: реформације, осамљености, рада, религијског учења, њихових предности и недостатака, као и разликама између ова два система. Предмет анализе били су и друштвени узроци криминалитета и криминална статистика. Своје виђење кажњавања дали су са криминолошког, социолошког и пенолошког аспекта. Франсис Либер се такође осврнуо на нека спорна питања, какткад изражавајући неслагање с ауторима. Све наведено утиче на слику америчких казенено поправних система 19. века виђену очима европских интелектуалаца тог времена.
Downloads
Референце
Beaumont de, G., and A. de Tocqueville. 1833. On the Penitentiary System in the United States and Its Application in France; with an Appendix on Penal Colonies, and Also, Statistical Notes. Translated by F. Lieber. Philadelphia.
Lieber, F. 1833. A Popular Essay on Subjects of Penal Law and on Uninterrupted Solitary Confinement at Labor as Contra Distinguished to Solitary Confinement at Night and Joint Labor by Day, in a Letter to John Bacon Esquire, President of the Philadelphia Society for Alleviating the Miseries of Public Prisons. Philadelphia.
Rabinowicz, L. 1933. Podstawy Nauki o Więziennictwie. Warszawa.
Tocqueville, A. de. 1987. Wspomnienia. Translated by A. W. Labuda. Wrocław.
Tocqueville, A. de. 2005. O Demokracji w Ameryce. Translated by B. Janicka and M. Król. Warszawa.
Tracz-Tyniecki, Marek. 2009. Myśl Polityczna i Prawna Alexisa de Tocqueville. Kraków.
Williams, V. L. 1979. Dictionary of American Penology: An Introductory Guide. Westport.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Сва права задржана (c) 2018 Каролина Цалковска
Овај рад је под Creative Commons Aуторство 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори задржавају ауторска права и дају часопису право првог публиковања рада, што омогућава другима да деле рад уз признање ауторства и изворног објављивања у овом часопису.