Američki kazneno popravni sistemi na početku 19. veka u očima evropskih intelektualaca
Apstrakt
Na prelazu iz 18. u 19. vek, u Sjedinjenim Američkim Državama pojavili su se novi kazeno popravni sistemi zasnovani na usamljenosti, religijskom učenju i radu. Njihova ideja je zamišljena tako da kazna ostvaruje i druge funkcije (ne samo odmazdu), a naročito da utiče na popravljanje učinioca. Pensilvanijski kazeno popravni sistem ustanovljen je 1791. godine i imao je precizno određene principe i ciljeve, a glavni cilj je bio popravljanje zatvorenika uz pomoć danonoćnog boravka u samici, rada i Biblije. Oburnski kazeno popravni sistem stvoren je 1821. godine kao varijanta Pensilvanijskog sistema i u njemu su zatvorenici bili izolovani tokom noći, a danju su radili u zajedničkim salama uz apsolutnu zabranu bilo kakve komunikacije. Aleksis de Tokvil i Gustav de Bemont, dva poznata francuska pravnika i intelektualca, 1831. godine otputovali su u Sjedinjene Američke Države kako bi se upoznali sa novim rešenjima u američkim kazneno popravnim zavodima. Rezultat njihovog istraživanja predstavljao je izveštaj "O kazneno popravnom sistemu u SAD i njegovoj primeni u Francuskoj; sa dodatkom o kaznenim kolonijama i statističkim podacima". U njemu su predstavljeni ciljevi, norme i pravila oba kazneno popravna sistema. Tokvil i Bemont su se tokom ovog istraživačkog putovanja sprijateljili sa svojim vodičem Fransisom Liberom koji je preveo izveštaj "O kazneno popravnim sistemima..." sa francuskog na engleski jezik. U svom izveštaju, oni prikazuju činjenice o Pensilvanijskom i Oburnskom sistemu prikazujući njihove prednosti i nedostatke i iznose svoj stav o njima. Osim toga, Tokvil i Bemont razmatraju i mogućnost prilagođavanja francuskom sistemu američkih rešenja do kojih su došli. Takođe, oni diskutuju o pitanjima prikazanim i u ovom članku poput ciljeva kazneno popravnih sistema: reformacije, osamljenosti, rada, religijskog učenja, njihovih prednosti i nedostataka, kao i razlikama između ova dva sistema. Predmet analize bili su i društveni uzroci kriminaliteta i kriminalna statistika. Svoje viđenje kažnjavanja dali su sa kriminološkog, sociološkog i penološkog aspekta. Fransis Liber se takođe osvrnuo na neka sporna pitanja, kaktkad izražavajući neslaganje s autorima. Sve navedeno utiče na sliku američkih kazeneno popravnih sistema 19. veka viđenu očima evropskih intelektualaca tog vremena.
Downloads
Reference
Beaumont de, G., and A. de Tocqueville. 1833. On the Penitentiary System in the United States and Its Application in France; with an Appendix on Penal Colonies, and Also, Statistical Notes. Translated by F. Lieber. Philadelphia.
Lieber, F. 1833. A Popular Essay on Subjects of Penal Law and on Uninterrupted Solitary Confinement at Labor as Contra Distinguished to Solitary Confinement at Night and Joint Labor by Day, in a Letter to John Bacon Esquire, President of the Philadelphia Society for Alleviating the Miseries of Public Prisons. Philadelphia.
Rabinowicz, L. 1933. Podstawy Nauki o Więziennictwie. Warszawa.
Tocqueville, A. de. 1987. Wspomnienia. Translated by A. W. Labuda. Wrocław.
Tocqueville, A. de. 2005. O Demokracji w Ameryce. Translated by B. Janicka and M. Król. Warszawa.
Tracz-Tyniecki, Marek. 2009. Myśl Polityczna i Prawna Alexisa de Tocqueville. Kraków.
Williams, V. L. 1979. Dictionary of American Penology: An Introductory Guide. Westport.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Sva prava zadržana (c) 2018 Karolina Całkowska
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo 4.0 Internacionalna licenca.
Autori zadržavaju autorska prava i daju časopisu pravo prvog publikovanja rada, što omogućava drugima da dele rad uz priznanje autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.