Контекстуализација основних појмова у изучавању и нормирању криминалитета
Кључне речи:
криминологија; неолиберализам; повреда (харм); начело законитости; криминалне зонеСажетак
У првом делу текста се анализира наметнута нужност редефинисања појма криминалитета. Феномен нормализације злочина и његова интеграција у друштвени и економски живот су само спољне одлике процеса редефинисања злочина, које није случајно. Контекстуализација као израз упућује на тектонске промене у сфери поимања нових друштвених релација као основе објашњења криминалитета. Идеја деконструкције криминологије и кривичног права је највидљивија кроз промовисање концепта социјалне повреде - харм. То је истовремено и покушај одговора на нови неолиберални дискурс. Покушај замене правне дефиниције злочина земиолошком је довео до промена и последица које постају све видљивије. У другом делу текста се покушава указати на неке последице које произлазе из новог виђења криминала. Задржали смо се на проблемима који се појављују у оцени претпостављене и нужне кохерентности кривичног закона. Ако се пође од хипотезе да су сви основни појмови и међупојмови довољно одређени, да поштовање начела законитости и јасна законска криминална политика садрже низ усаглашених норми и њиховог недвосмислено правилног примењивања, у анализи се проверава основаност ових поставки. Питања нису нова, и своде се на следеће: однос начела законитости и имплементација идеје заштите људских права у кривичноправни систем, политика кривичног законодавства која се може препознати из текста закона и прецизирање кажњиве зоне кроз посматрање односа кривичног и прекршајног законодавства. Закључује се да би доктрина, разрађујући све сегменте постављеног питања требало да утиче на реинтерпретацију улоге правних и ванправних утицаја на начело законитости, које се мора заштитити.
Downloads
Референце
Brown, W. 2015. Undoing the Demos: Neoliberalism’s Stealth Revolution. New York. https://doi.org/10.2307/j.ctt17kk9p8
Crouch, C. 2000. Coping with Post-Democracy. Post-Democracy.pdf.
Delić, N. 2013. "Nova rešenja u glavi krivičnih dela protiv javnog reda i mira (XXXI)." Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, no. 2.
Dimitrijević, N. 2016. "Ustavna teorija u doba krize: moć, pravo i moral." Reč, no. 86/32.
Hall, S. 2014. "Synopsis of Theorizing Crime and Deviance." Journal of Theoretical & Philosophical Criminology, no. 6 (2).
Harašić, Ž. 2009. "Dometi sistematskog tumačenja u pravu." Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, no. 2.
Khare, R. 2016. "Benefits that a Zemiological Approach Can Bring to the Study of Global Crime and Insecurity." International Research Journal of Social Sciences, no. 5 (5).
Lea, J. 2002. Crime and Modernity: Continuities in Left Realist Criminology. London.
Lukić, R. 1954. Teorija države i prava II. Beograd.
Merle, R., and A. Vitu. 1981. Traite de droit criminel. Problemes generaux de la science criminelle. Droit penel general. Paris.
Milovanović, D. 2005. "Pravna definicija zločina – jedan alternativni pogled." Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, no. 2.
Pratt, J., and M. Miao. 2017. "Penal Populism: The End of Reason." The Chinese University of Hong Kong, Faculty of Law, no. 02.
Simović Hiber, I. 2007. "Sistem rasprava o ideji vladavine prava, osnovama krivičnog zakona, pojmu zločinačke grupe i internacionalizaciji krivičnog prava." Beograd.
Stojanović, Z. 2011. Krivično pravo – Opšti deo. Beograd.
Stojanović, Z., and O. Perić. 2009. Krivično pravo – Posebni deo. Beograd.
Živanović, T. 1921. Sistem sintetičke pravne filozofije. Beograd.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Сва права задржана (c) 2018 Ивана Симовић Хибер
Овај рад је под Creative Commons Aуторство 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори задржавају ауторска права и дају часопису право првог публиковања рада, што омогућава другима да деле рад уз признање ауторства и изворног објављивања у овом часопису.