Како Закон о путним исправама крши Устав и 'заобилази' Законик о кривичном поступку
Шта мењати?
Кључне речи:
ограничавање слободе кретања; одузимање путне исправе; мере обезбеђења присуства окривљеног у поступку; повреда права на делотворан правни лекСажетак
У раду се указује на одредбе из Закона о путним исправама, које уређују одбијање издавања путне исправе и одузимање путне исправе, и образлаже се на који начин се директно крши слобода кретања гарантована чл. 39. Устава Републике Србије као и како се обесмишљава примена мере обезбеђења присуства окривљеног у поступку из чл. 199 ЗКП (Забрана напуштања боравишта). Такође, видећемо на који начин решења из Закона о путним исправама директно доводе до повреде права на делотворан правни лек из чл. 13 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода. Приказују се и решења из законодавства СР Немачке. Ради лакше прегледности, текст је изложен таксативно по редним бројевима. Прво се наводе одредбе правних аката које су анализиране, а затим се образлаже у чему се састоје повреде.
Downloads
Референце
Heinz, Wolfgang. 2004. Das deutsche Strafverfahren: Rechtliche Grundlagen, rechtstatsächliche Befunde, historische Entwicklung und aktuelle Tendenzen. http://www.uni-konstanz.de/rtf/kis/Heinz-Strafverfahren–2004.pdf.
Joachimski, Haumer. 2015. Strafverfahrensrecht – Rechtsprechungsorientierte Vorbereitung für die Zweite Staatsprüfung. 7th ed.

Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Сва права задржана (c) 2015 Никола Вуковић

Овај рад је под Creative Commons Aуторство 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори задржавају ауторска права и дају часопису право првог публиковања рада, што омогућава другима да деле рад уз признање ауторства и изворног објављивања у овом часопису.