Како Закон о путним исправама крши Устав и 'заобилази' Законик о кривичном поступку

Шта мењати?

Аутори

  • Никола Вуковић Више јавно тужилаштво, Нови Сад

Кључне речи:

ограничавање слободе кретања; одузимање путне исправе; мере обезбеђења присуства окривљеног у поступку; повреда права на делотворан правни лек

Сажетак

У раду се указује на одредбе из Закона о путним исправама, које уређују одбијање издавања путне исправе и одузимање путне исправе, и образлаже се на који начин се директно крши слобода кретања гарантована чл. 39. Устава Републике Србије као и како се обесмишљава примена мере обезбеђења присуства окривљеног у поступку из чл. 199 ЗКП (Забрана напуштања боравишта). Такође, видећемо на који начин решења из Закона о путним исправама директно доводе до повреде права на делотворан правни лек из чл. 13 Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода. Приказују се и решења из законодавства СР Немачке. Ради лакше прегледности, текст је изложен таксативно по редним бројевима. Прво се наводе одредбе правних аката које су анализиране, а затим се образлаже у чему се састоје повреде.

Downloads

Download data is not yet available.

Референце

Heinz, Wolfgang. 2004. Das deutsche Strafverfahren: Rechtliche Grundlagen, rechtstatsächliche Befunde, historische Entwicklung und aktuelle Tendenzen. http://www.uni-konstanz.de/rtf/kis/Heinz-Strafverfahren–2004.pdf.

Joachimski, Haumer. 2015. Strafverfahrensrecht – Rechtsprechungsorientierte Vorbereitung für die Zweite Staatsprüfung. 7th ed.

Downloads

Објављено

24.12.2015

Како цитирати

Вуковић, Никола. 2015. „Како Закон о путним исправама крши Устав и ’заобилази’ Законик о кривичном поступку: Шта мењати?“. Crimen 6 (2):59-67. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/497.

Bрој часописа

Секција

Законодавство и судска пракса