Стање и тенденције криминалитета малолетника у Србији
Анализа статистичких података
Кључне речи:
малолетници; криминалитет; феноменологија; пријављена лица; осуђениСажетак
У радовима из области кривичних наука, било да су њихови аутори почетници или познати истаживачи, већ на први поглед може се запазити игнорисање драгоцених података о криминалитету које садрже правосудне статистике. Ако се то у извесном смислу може разумети када се ради о текстовима из области кривичног права (иако би и они били садржајнији када би нпр. излагање о некој групи кривичних дела или појединачној инкриминацији било обогаћено подацима колико је таквих понашања забележено последњих година, ко су учиниоци, колико је трајао поступак и које санк- ције су изречене тим лицима) таква пракса је неприхватљива нарочито када се ради о криминолошким делима. Ако ни због чега, оно стога што се не ради о схоластици већ о науци о реалним појавама која никако не може игнорисати нумеричке податке о криминалитету и његовој контроли. Објашњење наведене праксе крије се у незнању - највећи број оних који себе сматрају криминолозима не поседују ни елементарне представе не само о томе који се све подаци могу наћи у базама података правосудне статистике, него они не могу да протумаче ни факте који су публиковани у општим пресецима - билтенима који се редовно издају и последњих година доступни су сваком грађанину који поседује интернет прикључак. Сâмо незнање није највећи проблем - постоји још један разлог који још више кумује наведеном стању. То је одсуство жеље да се зађе у ову материју и проникне у њену проблематику. Такав захват не може се извести у виду “скраћених курсева” или прелиставањем информација на Wikipediji. Ова духовна комоција или још боље лењост покрива се разним оправдањима која се крећу од начелних опсервација да се ради о регистрованом а не о стварном криминалитету - до тврдњи да се у тим евиденцијама могу наћи и грешке, да у судовима обрасце на основу којих се састављају евиденције попуњавају приправници или чак административно особље и тако даље. Овај рад написан је и због тога да би се читаоцима указало колико и каквих података могу наћи у правосудним евиденцијама које се односе на криминалитет малолетника.
Downloads
Референце
Aebi, M., et al. 2010. European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics – 2010. Lausanne.
Ignjatović, Đ. 2008. "Fenomenologija i etiologija kriminaliteta maloletnika." Revija za kriminologiju i krivično pravo 1.
Ignjatović, Đ. 2011. Kriminologija. 11th ed. Beograd.
Ignjatović, Đ. 2013. Komparacija kriminaliteta i kaznene reakcije: Srbija – Evropa. Beograd.
Ignjatović, Đ. 2013a. Metodologija istraživanja kriminaliteta. 2nd ed. Beograd.
Sket, I., H. Sijarčić, and E. Langlusch. 2001. Dictionary of Criminology and Criminal Justice. Sarajevo.
Škulić, M. 2010. "Starosna granica za snošenje krivice u krivičnopravnom smislu." In Stanje kriminaliteta u Srbiji i pravna sredstva reagovanja – IV deo, edited by Đ. Ignjatović. Beograd.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Сва права задржана (c) 2014 Ђорђе Игњатовић
Овај рад је под Creative Commons Aуторство 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори задржавају ауторска права и дају часопису право првог публиковања рада, што омогућава другима да деле рад уз признање ауторства и изворног објављивања у овом часопису.