Стање и тенденције криминалитета малолетника у Србији

Анализа статистичких података

Аутори

Кључне речи:

малолетници; криминалитет; феноменологија; пријављена лица; осуђени

Сажетак

У радовима из области кривичних наука, било да су њихови аутори почетници или познати истаживачи, већ на први поглед може се запазити игнорисање драгоцених података о криминалитету које садрже правосудне статистике. Ако се то у извесном смислу може разумети када се ради о текстовима из области кривичног права (иако би и они били садржајнији када би нпр. излагање о некој групи кривичних дела или појединачној инкриминацији било обогаћено подацима колико је таквих понашања забележено последњих година, ко су учиниоци, колико је трајао поступак и које санк- ције су изречене тим лицима) таква пракса је неприхватљива нарочито када се ради о криминолошким делима. Ако ни због чега, оно стога што се не ради о схоластици већ о науци о реалним појавама која никако не може игнорисати нумеричке податке о криминалитету и његовој контроли. Објашњење наведене праксе крије се у незнању - највећи број оних који себе сматрају криминолозима не поседују ни елементарне представе не само о томе који се све подаци могу наћи у базама података правосудне статистике, него они не могу да протумаче ни факте који су публиковани у општим пресецима - билтенима који се редовно издају и последњих година доступни су сваком грађанину који поседује интернет прикључак. Сâмо незнање није највећи проблем - постоји још један разлог који још више кумује наведеном стању. То је одсуство жеље да се зађе у ову материју и проникне у њену проблематику. Такав захват не може се извести у виду “скраћених курсева” или прелиставањем информација на Wikipediji. Ова духовна комоција или још боље лењост покрива се разним оправдањима која се крећу од начелних опсервација да се ради о регистрованом а не о стварном криминалитету - до тврдњи да се у тим евиденцијама могу наћи и грешке, да у судовима обрасце на основу којих се састављају евиденције попуњавају приправници или чак административно особље и тако даље. Овај рад написан је и због тога да би се читаоцима указало колико и каквих података могу наћи у правосудним евиденцијама које се односе на криминалитет малолетника.

Downloads

Download data is not yet available.

Референце

Aebi, M., et al. 2010. European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics – 2010. Lausanne.

Ignjatović, Đ. 2008. "Fenomenologija i etiologija kriminaliteta maloletnika." Revija za kriminologiju i krivično pravo 1.

Ignjatović, Đ. 2011. Kriminologija. 11th ed. Beograd.

Ignjatović, Đ. 2013. Komparacija kriminaliteta i kaznene reakcije: Srbija – Evropa. Beograd.

Ignjatović, Đ. 2013a. Metodologija istraživanja kriminaliteta. 2nd ed. Beograd.

Sket, I., H. Sijarčić, and E. Langlusch. 2001. Dictionary of Criminology and Criminal Justice. Sarajevo.

Škulić, M. 2010. "Starosna granica za snošenje krivice u krivičnopravnom smislu." In Stanje kriminaliteta u Srbiji i pravna sredstva reagovanja – IV deo, edited by Đ. Ignjatović. Beograd.

Downloads

Објављено

15.12.2014

Како цитирати

Игњатовић, Ђорђе. 2014. „Стање и тенденције криминалитета малолетника у Србији: Анализа статистичких података “. Crimen 5 (2):173-95. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/513.

Bрој часописа

Секција

Чланци

Most read articles by the same author(s)

1 2 > >>