Udruženi zločinački poduhvat u praksi međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju
DOI:
https://doi.org/10.5937/crimen2101081CKljučne reči:
udruženi zločinački poduhvat; načelo zakonitosti; načelo krivice; zločin protiv čovečnostiApstrakt
Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju je postavio konture teoriji o udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP) u slučaju Tadić, a kasnije je ova teorija dalje uobličavana kroz praksu Tribunala, uprkos činjenici da se UZP kao forma individualne odgovornosti nigde u Statutu Tribunala, ni eksplicitno ni implicitno, ne spominje. Iako se, sa ove vremenske distance, radi nesumnjivo o institutu međunarodnog krivičnog prava, koji je vrlo često primenjivan od svog nastanka do danas, kako od strane Tribunala koji je njegov tvorac, tako i od strane drugih ad hoc tribunala, ne jenjavaju veoma ozbiljni prigovori koji mu se upućuju. Ističe se da se radi o institutu koji je "stvoren" kako bi osigurao osudu okrivljenih, koji procesno pogoduje tužilačkoj strani koja je oslobođena tereta dokazivanja krivične odgovornosti i konkretne uloge svakog od učesnika UZP-a. Pored toga, u trenutku kada je formulisana navedena doktrina, nije bilo izvesno da li se radi o formi izvršilaštva ili saučesništva. Tek par godina kasnije, u slučaju Milutinović i dr., Tribunal je zauzeo stav da UZP zapravo predstavlja formu izvršilaštva, što je dodatno kompromitovalo teoriju o UZP-u. Njena primena podrazumeva odstupanja od dostignuća i fundamentalnih načela savremenog krivičnog prava. U ovom radu se, uz načelno izlaganje teorije o UZP-u, daje prikaz jednog slučaja utvrđivanja odgovornosti po osnovu trećeg oblika UZP-a, sa ciljem ukazivanja na ključne manjkavosti koje ovu teorije prate u praksi.
Downloads
Reference
Ackerman, J. E., and E. O'Sullivan. 2013. Praksa i procedura Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju sa odabranim materijalima Međunarodnog krivičnog tribunala za Ruandu (translated by A. Sadiković). Sarajevo.
Bigi, G. 2010. "Joint criminal enterprise in the jurisprudence of the International criminal tribunal for the former Yugoslavia and the prosecution of senior political and military leaders: The Krajisnik case." In Max Planck Yearbook of United Nations Law, edited by A. von Bogdandy and R. Wolfrum, 14. Leiden. https://doi.org/10.1163/18757413-90000049
Cassese, A., et al. 2011. International Criminal Law: Cases and Commentary. New York.
Cryer, R., et al. 2007. An Introduction to International Criminal Law and Procedure. Cambridge. https://doi.org/10.1017/CBO9780511801006
Delić, N. 2009. Nova rešenja opštih instituta u KZS. Beograd.
Đorđević, G. 2017. Zajednički zločinački poduhvat – u teoriji i praksi. Niš.
Ivanišević, B., et al. 2002. Vodič kroz Haški tribunal – propisi i praksa. Beograd.
Jovašević, D. 2016. "Odgovornost za međunarodne zločine." Vojno delo, no. 2.
Ristivojević, B. 2010. "Opšti elemenat zločina protiv čovečnosti." In Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, edited by D. Drakić, no. 2. Novi Sad.
Stojanović, Z. 2013. Krivično pravo – opšti deo. Beograd.
Stojanović, Z. 2016. Međunarodno krivično pravo. Beograd.
Škulić, M. 2019. "Krivičnopravna koncepcija zavere u međunarodnom krivičnom pravu." In Odgovornost i sankcija u krivičnom pravu, Tara.
Škulić, M. 2020. "Jedan pogled na pojam i strukturu međunarodnog krivičnog prava." In Međunarodno javno i krivično pravo u XXI veku, Tara.
Škulić, M. 2020a. Međunarodno krivično pravo. Beograd.
Škulić, M. 2014. "Odnos organizovanog kriminaliteta u krivičnopravnom smislu i saučesništva." NBP – Žurnal za kriminalistiku i pravo, no. 3.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Sva prava zadržana (c) 2021 Irena Čučilović
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo 4.0 Internacionalna licenca.
Autori zadržavaju autorska prava i daju časopisu pravo prvog publikovanja rada, što omogućava drugima da dele rad uz priznanje autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.