Удружени злочиначки подухват у пракси међународног кривичног трибунала за бившу Југославију

Аутори

  • Ирена Чучиловић

DOI:

https://doi.org/10.5937/crimen2101081C

Кључне речи:

удружени злочиначки подухват; начело законитости; начело кривице; злочин против човечности

Сажетак

Међународни кривични трибунал за бившу Југославију је поставио контуре теорији о удруженом злочиначком подухвату (УЗП) у случају Тадић, а касније је ова теорија даље уобличавана кроз праксу Трибунала, упркос чињеници да се УЗП као форма индивидуалне одговорности нигде у Статуту Трибунала, ни експлицитно ни имплицитно, не спомиње. Иако се, са ове временске дистанце, ради несумњиво о институту међународног кривичног права, који је врло често примењиван од свог настанка до данас, како од стране Трибунала који је његов творац, тако и од стране других ад хоц трибунала, не јењавају веома озбиљни приговори који му се упућују. Истиче се да се ради о институту који је "створен" како би осигурао осуду окривљених, који процесно погодује тужилачкој страни која је ослобођена терета доказивања кривичне одговорности и конкретне улоге сваког од учесника УЗП-а. Поред тога, у тренутку када је формулисана наведена доктрина, није било извесно да ли се ради о форми извршилаштва или саучесништва. Тек пар година касније, у случају Милутиновић и др., Трибунал је заузео став да УЗП заправо представља форму извршилаштва, што је додатно компромитовало теорију о УЗП-у. Њена примена подразумева одступања од достигнућа и фундаменталних начела савременог кривичног права. У овом раду се, уз начелно излагање теорије о УЗП-у, даје приказ једног случаја утврђивања одговорности по основу трећег облика УЗП-а, са циљем указивања на кључне мањкавости које ову теорије прате у пракси.

Downloads

Download data is not yet available.

Референце

Ackerman, J. E., and E. O'Sullivan. 2013. Praksa i procedura Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju sa odabranim materijalima Međunarodnog krivičnog tribunala za Ruandu (translated by A. Sadiković). Sarajevo.

Bigi, G. 2010. "Joint criminal enterprise in the jurisprudence of the International criminal tribunal for the former Yugoslavia and the prosecution of senior political and military leaders: The Krajisnik case." In Max Planck Yearbook of United Nations Law, edited by A. von Bogdandy and R. Wolfrum, 14. Leiden. https://doi.org/10.1163/18757413-90000049

Cassese, A., et al. 2011. International Criminal Law: Cases and Commentary. New York.

Cryer, R., et al. 2007. An Introduction to International Criminal Law and Procedure. Cambridge. https://doi.org/10.1017/CBO9780511801006

Delić, N. 2009. Nova rešenja opštih instituta u KZS. Beograd.

Đorđević, G. 2017. Zajednički zločinački poduhvat – u teoriji i praksi. Niš.

Ivanišević, B., et al. 2002. Vodič kroz Haški tribunal – propisi i praksa. Beograd.

Jovašević, D. 2016. "Odgovornost za međunarodne zločine." Vojno delo, no. 2.

Ristivojević, B. 2010. "Opšti elemenat zločina protiv čovečnosti." In Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, edited by D. Drakić, no. 2. Novi Sad.

Stojanović, Z. 2013. Krivično pravo – opšti deo. Beograd.

Stojanović, Z. 2016. Međunarodno krivično pravo. Beograd.

Škulić, M. 2019. "Krivičnopravna koncepcija zavere u međunarodnom krivičnom pravu." In Odgovornost i sankcija u krivičnom pravu, Tara.

Škulić, M. 2020. "Jedan pogled na pojam i strukturu međunarodnog krivičnog prava." In Međunarodno javno i krivično pravo u XXI veku, Tara.

Škulić, M. 2020a. Međunarodno krivično pravo. Beograd.

Škulić, M. 2014. "Odnos organizovanog kriminaliteta u krivičnopravnom smislu i saučesništva." NBP – Žurnal za kriminalistiku i pravo, no. 3.

Downloads

Објављено

10.07.2021

Како цитирати

Чучиловић, Ирена. 2021. „Удружени злочиначки подухват у пракси међународног кривичног трибунала за бившу Југославију “. Crimen 12 (1):81-99. https://doi.org/10.5937/crimen2101081C.

Bрој часописа

Секција

Прегледни чланци