Koncept pritvora u sudskoj praksi
Ključne reči:
pritvor; lišenje slobode; pritvorenik; alternativne mere; imunitetApstrakt
U ovom radu analiziran je ustavno pravni i krivičnopravni pojam pritvora, određivanje, trajanje i primena pritvora u praksi redovnih sudova, Ustavnog suda Republike Srbije i Evropskog suda za ljudska prava. Kao jedan od pojavnih oblika lišenja slobode, pored zadržavanja osumnjičenog u pred istražnom postupku, osude na kaznu zatvora u krivičnom i prekršajnom postupku, ili izricanja mere bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi, pritvor je krajnje sredstvo za obezbeđenje prisustva okrivljenog i nesmetano vođenje krivičnog postupka. Njegovim određivanjem otvara se latentna opasnost od povrede pretpostavke nevinosti, što zahteva hitno i obazrivo postupanje nadležnih organa, poštovanje striktnih pravila o zaštiti prava pritvorenika i svođenje pritvora na najkraće vreme. Rad takođe sadrži elaboraciju tendencije učestalog određivanja pritvora, alternativne mere i pregled lica na koje se ne primenjuje opšti režim stavljanja u pritvor.
Downloads
Reference
Bejatović, S., M. Škulić, and G. Ilić. 2013. Priručnik za primenu Zakonika o krivičnom postupku. Beograd. https://doi.org/10.5937/gakv1305256B
Beljanski, S. 2001. Međunarodni pravni standardi o krivičnom postupku. Beograd.
Đorđević, Đ. 2015. "Preopterećenost zakonskih kapaciteta i moguća rešenja ovog problema." Strani pravni život.
Goati, V. 2007. Parlamentarizam i partijski sistem Srbije: Dileme i izazovi parlamentarizma. Beograd.
Ilić, G., M. Majić, S. Beljanski, and A. Trešnjev. 2012. Komentar Zakonika o krivičnom postupku. Beograd.
Ivošević, Z. 2012. "Pravni položaj javnih funkcionera." Pravni zapisi. Beograd.
Kovačević, N., Ž. Marković, and N. Nikolić. 2014. Pritvor – ultima ratio? Beograd.
Macovei, M. 2002. The Right to Liberty and Security of the Person: A Guide to the Implementation of Article 5 of the European Convention on Human Rights. Human Rights Handbooks, No. 5.
Marković, M. B. 2014. "Osnov odgovornosti za štetu zbog neosnovanog lišenja slobode i neosnove osude." PRAVO – teorija i praksa. Novi Sad.
Marković, R. 2005. Ustavno pravo i političke institucije. Beograd.
Marković, R. 2006. "Ustav Republike Srbije iz 2006 – kritički pogled." Anali Pravnog fakulteta u Beogradu. Beograd.
Milosavljević, B. 2012. "Načelo podele vlasti u Ustavu i ustavnoj praksi Republike Srbije." Pravni zapisi. Beograd.
Mitić, M., and S. Đorđević. 2007. Diplomatsko i konzularno pravo. Beograd.
Nenadić, B. 2009. "Ustavni sud Republike Srbije u svetlu Ustava iz 2006. godine." Revus – Revija za evropsku ustavnost. Kranj, Slovenia. https://doi.org/10.4000/revus.1137
Orlović, S. P. 2013. "Ustavne reforme i položaj Vlade Srbije." Žurnal za kriminalistiku i pravo. Beograd.
Stojanović, Z. 2006. Međunarodno krivično pravo. Beograd.
Škulić, M. 2015. Krivično procesno pravo. Beograd.
Škulić, M. 2011. Maloletničko krivično pravo. Beograd.
Škulić, M. 2013a. "Novi zakonik o krivičnom postupku – Očekivanja od primene." Revija za kriminologiju i krivično pravo.
Škulić, M. 2013b. Osnovne novine u krivičnom procesnom pravu Srbije – Novi Zakonik o krivičnom postupku iz 2011. godine. Beograd.
Škulić, M. 2013c. "Odnos načela istine i pojednostavljenih formi krivičnog postupka." In Pojednostavljene forme postupanja u krivičnim stvarima: regionalna krivičnoprocesna zakonodavstva i iskustva u primeni, edited by I. Jovanović and M. Stanisavljević.
Trešnjev, A. 2015. "Razlozi za pritvor u svetlu Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda." Strani pravni život.
Zlatarić, B., and M. Damaška. 1966. Rječnik krivičnog prava i postupka. Zagreb.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Sva prava zadržana (c) 2018 Gordana Krstić
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo 4.0 Internacionalna licenca.
Autori zadržavaju autorska prava i daju časopisu pravo prvog publikovanja rada, što omogućava drugima da dele rad uz priznanje autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.