Kontekstualizacija osnovnih pojmova u izučavanju i normiranju kriminaliteta
Ključne reči:
kriminologija; neoliberalizam; povreda (harm); načelo zakonitosti; kriminalne zoneApstrakt
U prvom delu teksta se analizira nametnuta nužnost redefinisanja pojma kriminaliteta. Fenomen normalizacije zločina i njegova integracija u društveni i ekonomski život su samo spoljne odlike procesa redefinisanja zločina, koje nije slučajno. Kontekstualizacija kao izraz upućuje na tektonske promene u sferi poimanja novih društvenih relacija kao osnove objašnjenja kriminaliteta. Ideja dekonstrukcije kriminologije i krivičnog prava je najvidljivija kroz promovisanje koncepta socijalne povrede - harm. To je istovremeno i pokušaj odgovora na novi neoliberalni diskurs. Pokušaj zamene pravne definicije zločina zemiološkom je doveo do promena i posledica koje postaju sve vidljivije. U drugom delu teksta se pokušava ukazati na neke posledice koje proizlaze iz novog viđenja kriminala. Zadržali smo se na problemima koji se pojavljuju u oceni pretpostavljene i nužne koherentnosti krivičnog zakona. Ako se pođe od hipoteze da su svi osnovni pojmovi i međupojmovi dovoljno određeni, da poštovanje načela zakonitosti i jasna zakonska kriminalna politika sadrže niz usaglašenih normi i njihovog nedvosmisleno pravilnog primenjivanja, u analizi se proverava osnovanost ovih postavki. Pitanja nisu nova, i svode se na sledeće: odnos načela zakonitosti i implementacija ideje zaštite ljudskih prava u krivičnopravni sistem, politika krivičnog zakonodavstva koja se može prepoznati iz teksta zakona i preciziranje kažnjive zone kroz posmatranje odnosa krivičnog i prekršajnog zakonodavstva. Zaključuje se da bi doktrina, razrađujući sve segmente postavljenog pitanja trebalo da utiče na reinterpretaciju uloge pravnih i vanpravnih uticaja na načelo zakonitosti, koje se mora zaštititi.
Downloads
Reference
Brown, W. 2015. Undoing the Demos: Neoliberalism’s Stealth Revolution. New York. https://doi.org/10.2307/j.ctt17kk9p8
Crouch, C. 2000. Coping with Post-Democracy. Post-Democracy.pdf.
Delić, N. 2013. "Nova rešenja u glavi krivičnih dela protiv javnog reda i mira (XXXI)." Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, no. 2.
Dimitrijević, N. 2016. "Ustavna teorija u doba krize: moć, pravo i moral." Reč, no. 86/32.
Hall, S. 2014. "Synopsis of Theorizing Crime and Deviance." Journal of Theoretical & Philosophical Criminology, no. 6 (2).
Harašić, Ž. 2009. "Dometi sistematskog tumačenja u pravu." Zbornik radova Pravnog fakulteta u Splitu, no. 2.
Khare, R. 2016. "Benefits that a Zemiological Approach Can Bring to the Study of Global Crime and Insecurity." International Research Journal of Social Sciences, no. 5 (5).
Lea, J. 2002. Crime and Modernity: Continuities in Left Realist Criminology. London.
Lukić, R. 1954. Teorija države i prava II. Beograd.
Merle, R., and A. Vitu. 1981. Traite de droit criminel. Problemes generaux de la science criminelle. Droit penel general. Paris.
Milovanović, D. 2005. "Pravna definicija zločina – jedan alternativni pogled." Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, no. 2.
Pratt, J., and M. Miao. 2017. "Penal Populism: The End of Reason." The Chinese University of Hong Kong, Faculty of Law, no. 02.
Simović Hiber, I. 2007. "Sistem rasprava o ideji vladavine prava, osnovama krivičnog zakona, pojmu zločinačke grupe i internacionalizaciji krivičnog prava." Beograd.
Stojanović, Z. 2011. Krivično pravo – Opšti deo. Beograd.
Stojanović, Z., and O. Perić. 2009. Krivično pravo – Posebni deo. Beograd.
Živanović, T. 1921. Sistem sintetičke pravne filozofije. Beograd.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Sva prava zadržana (c) 2018 Ivana Simović Hiber
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo 4.0 Internacionalna licenca.
Autori zadržavaju autorska prava i daju časopisu pravo prvog publikovanja rada, što omogućava drugima da dele rad uz priznanje autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.