Mere bezbednosti psihijatrijskog lečenja

Prinudno psihijatrijsko lečenje kao krivična sankcija

Autori

  • Zoran Stojanović Univerzitet u Beogradu, Pravni fakultet, Srbija

Ključne reči:

mere bezbednosti; obavezno psihijatrijsko lečenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi; obavezno psihijatrijsko lečenje na slobodi; neuračunljivost; bitno smanjena uračunljivost

Apstrakt

U radu se razmatra veći broj pitanja od značaja za propisivanje i primenu mere bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi i mere bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja na slobodi. Osim odredaba Krivičnog zakonika Srbije, u radu su analizirane i relevantne odredbe Zakonika o krivičnom postupku, Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, kao i odredbe drugih zakona koje su od značaja za prinudno psihijatrijsko lečenje učinioca kriminalnog ponašanja. Posebnu pažnju privukla su dva koncepcijska pitanja. Prvo pitanje jeste da li je opravdano izostavljanje mera bezbednosti psihijatrijskog lečenja prema neuračunljivim učiniocima iz sistema krivičnih sankcija i problem rešavati prinudnim psihijatrijskim lečenjem koje ne bi imalo karakter krivične sankcije. Drugo pitanje se tiče izvršenja: da li odustati od specijalnih psihijatrijskih zatvorskih bolnica kao nosećih organizacionih jedinica na planu izvršenja? Razlozi koji bi išli u prilog potvrdnom odgovoru na ta pitanja, ipak nisu dovoljno ubedljivi. Ni iskustva u malobrojnim evropskim zemljama u kojima je došlo do opredeljivanja za drugačiju koncepciju ne ukazuju na prednosti takvog rešenja, odnosno ostaje tek da se vidi kakve će rezultate imati ukidanje sudskih psihijatrijskih bolnica i prelazak na novi sistem izvršenja (Italija). Opšti zaključak rada jeste da u pogledu mera bezbednosti psihijatrijskog lečenja, i pored toga što je proteklo dosta vremena od uvođenja postojećih rešenja (KZ SFRJ iz 1976. godine) i što ona nisu suštinski menjana prilikom donošenja KZ Srbije 2005. godine, nema opravdanja da se na zakonodavnom planu preduzimaju neki koraci koji bi vodili koncepcij- ski drugačijim rešenjima. Umesto toga, postoji potreba da se poboljša i usavrši postojeće rešenje i otklone uočeni problemi kako na zakonodavnom planu, tako i u primeni. Ostajući u okvirima sadašnje koncepcije, postoji potreba za brojnim intervencijama u KZ, ZKP i ZIKS, kao i u pogledu unapređenja primene mera bezbednosti psihijatrijskog lečenja (izricanja i izvršenja) u skladu sa vladajućim shvatanjima u savremenom krivičnom pravu i psihijatriji.

Downloads

Download data is not yet available.

Reference

Anwar, A., et al. 2009. "Is Arson the Crime Most Strongly Associated With Psychosis? A National Case-Control Study of Arson Risk in Schizophrenia and Other Psychoses." Schizophrenia Bulletin 37 (3). https://doi.org/10.1093/schbul/sbp098

Cimino, L. 2014. "Il superamento degli Ospedali Psichiatrici Giudiziari: un’analisi critica." Rivista di Criminologia, Vittimologia e Sicurezza 2.

Drakić, D. 2010. O krivičnoj odgovornosti maloletnika. Novi Sad.

Eser, A. 2001. "Zur Entwicklung von Maßregelm der Besserung und Sicherung als zweite Spur im Strafrecht." In Grundlagen staatlichen Strafens (FS für H. Müller-Dietz zum 70 Geburtstag). München.

Fadda, M. L. 2013. "Misure di sicurezza e detenuto psichiatrico nella fase dell’esecuzione." Rasegna penitenziaria e criminologica 2.

Frogley, C., et al. 2012. "A Systematic Review of the Evidence of Clozapine’s Anti-Aggressive Effects." International Journal of Neuropsychopharmacology 15. https://doi.org/10.1017/S146114571100201X

Hofinger, V., and A. Neumann. 2014. "Die Chance von Stein: Neue Wege im Maßnahmevollzug." DiePresse.com.

Komentar Krivičnog zakona SFRJ. Edited by N. Srzentić. 1978. Beograd.

Lackner, K., and K. Kühl. 2011. Strafgesetzbuch, Kommentar. 27th ed. München.

Mantovani, F. 2011. Diritto penale, Parte generale. 7th ed. CEDAM.

Mrvić-Petrović, N. 2007. "Krivičnopravni položaj lica sa mentalnim poremećajima." Temida 3.

Pavlović, Š. 2013. Kazneni zakon. 2nd ed. Rijeka.

Pelissero, M. 2013. "Quale futuro per le misure di sicurezza?" Rivista italiana di diritto e procedura penale 3.

Pene e misure in Svizzera – Sistema ed esecuzione per adulti e giovani: una panoramica. 2010. Confederazione Svizzera, DFGP.

Stojanović, Z. 1987. "Sistem mera bezbednosti u jugoslovenskom krivičnom pravu." JRKK 4.

Stojanović, Z. 2014. Krivično pravo – Opšti deo. 21st ed. Beograd.

Stree, and Kinzig. 2010. In Schönke-Schröder, Strafgesetzbuch, Kommentar, 28th ed. München.

Škulić, M. 2014. Krivično procesno pravo. 7th ed. Beograd.

Tripalo, D., and Z. Burić. 2012. "Položaj neubrojivih počinitelja protupravnih djela u kontekstu novog hrvatskog kaznenog zakonodavstva." Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu 2.

Downloads

Objavljeno

15.12.2014

Kako citirati

Stojanović, Zoran. 2014. „Mere Bezbednosti Psihijatrijskog lečenja: Prinudno Psihijatrijsko lečenje Kao krivična Sankcija“. Crimen 5 (2):145-72. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/512.

Broj časopisa

Sekcija

Članci