Мере безбедности психијатријског лечења

Принудно психијатријско лечење као кривична санкција

Аутори

  • Зоран Стојановић Универзитет у Београду, Правни факултет, Србија

Кључне речи:

мере безбедности; обавезно психијатријско лечење и чување у здравственој установи; обавезно психијатријско лечење на слободи; неурачунљивост; битно смањена урачунљивост

Сажетак

У раду се разматра већи број питања од значаја за прописивање и примену мере безбедности обавезног психијатријског лечења и чувања у здравственој установи и мере безбедности обавезног психијатријског лечења на слободи. Осим одредаба Кривичног законика Србије, у раду су анализиране и релевантне одредбе Законика о кривичном поступку, Закона о извршењу кривичних санкција, као и одредбе других закона које су од значаја за принудно психијатријско лечење учиниоца криминалног понашања. Посебну пажњу привукла су два концепцијска питања. Прво питање јесте да ли је оправдано изостављање мера безбедности психијатријског лечења према неурачунљивим учиниоцима из система кривичних санкција и проблем решавати принудним психијатријским лечењем које не би имало карактер кривичне санкције. Друго питање се тиче извршења: да ли одустати од специјалних психијатријских затворских болница као носећих организационих јединица на плану извршења? Разлози који би ишли у прилог потврдном одговору на та питања, ипак нису довољно убедљиви. Ни искуства у малобројним европским земљама у којима је дошло до опредељивања за другачију концепцију не указују на предности таквог решења, односно остаје тек да се види какве ће резултате имати укидање судских психијатријских болница и прелазак на нови систем извршења (Италија). Општи закључак рада јесте да у погледу мера безбедности психијатријског лечења, и поред тога што је протекло доста времена од увођења постојећих решења (КЗ СФРЈ из 1976. године) и што она нису суштински мењана приликом доношења КЗ Србије 2005. године, нема оправдања да се на законодавном плану предузимају неки кораци који би водили концепциј- ски другачијим решењима. Уместо тога, постоји потреба да се побољша и усаврши постојеће решење и отклоне уочени проблеми како на законодавном плану, тако и у примени. Остајући у оквирима садашње концепције, постоји потреба за бројним интервенцијама у КЗ, ЗКП и ЗИКС, као и у погледу унапређења примене мера безбедности психијатријског лечења (изрицања и извршења) у складу са владајућим схватањима у савременом кривичном праву и психијатрији.

Downloads

Download data is not yet available.

Референце

Anwar, A., et al. 2009. "Is Arson the Crime Most Strongly Associated With Psychosis? A National Case-Control Study of Arson Risk in Schizophrenia and Other Psychoses." Schizophrenia Bulletin 37 (3). https://doi.org/10.1093/schbul/sbp098

Cimino, L. 2014. "Il superamento degli Ospedali Psichiatrici Giudiziari: un’analisi critica." Rivista di Criminologia, Vittimologia e Sicurezza 2.

Drakić, D. 2010. O krivičnoj odgovornosti maloletnika. Novi Sad.

Eser, A. 2001. "Zur Entwicklung von Maßregelm der Besserung und Sicherung als zweite Spur im Strafrecht." In Grundlagen staatlichen Strafens (FS für H. Müller-Dietz zum 70 Geburtstag). München.

Fadda, M. L. 2013. "Misure di sicurezza e detenuto psichiatrico nella fase dell’esecuzione." Rasegna penitenziaria e criminologica 2.

Frogley, C., et al. 2012. "A Systematic Review of the Evidence of Clozapine’s Anti-Aggressive Effects." International Journal of Neuropsychopharmacology 15. https://doi.org/10.1017/S146114571100201X

Hofinger, V., and A. Neumann. 2014. "Die Chance von Stein: Neue Wege im Maßnahmevollzug." DiePresse.com.

Komentar Krivičnog zakona SFRJ. Edited by N. Srzentić. 1978. Beograd.

Lackner, K., and K. Kühl. 2011. Strafgesetzbuch, Kommentar. 27th ed. München.

Mantovani, F. 2011. Diritto penale, Parte generale. 7th ed. CEDAM.

Mrvić-Petrović, N. 2007. "Krivičnopravni položaj lica sa mentalnim poremećajima." Temida 3.

Pavlović, Š. 2013. Kazneni zakon. 2nd ed. Rijeka.

Pelissero, M. 2013. "Quale futuro per le misure di sicurezza?" Rivista italiana di diritto e procedura penale 3.

Pene e misure in Svizzera – Sistema ed esecuzione per adulti e giovani: una panoramica. 2010. Confederazione Svizzera, DFGP.

Stojanović, Z. 1987. "Sistem mera bezbednosti u jugoslovenskom krivičnom pravu." JRKK 4.

Stojanović, Z. 2014. Krivično pravo – Opšti deo. 21st ed. Beograd.

Stree, and Kinzig. 2010. In Schönke-Schröder, Strafgesetzbuch, Kommentar, 28th ed. München.

Škulić, M. 2014. Krivično procesno pravo. 7th ed. Beograd.

Tripalo, D., and Z. Burić. 2012. "Položaj neubrojivih počinitelja protupravnih djela u kontekstu novog hrvatskog kaznenog zakonodavstva." Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu 2.

Downloads

Објављено

15.12.2014

Како цитирати

Стојановић, Зоран. 2014. „Мере безбедности психијатријског лечења: Принудно психијатријско лечење као кривична санкција“. Crimen 5 (2):145-72. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/512.

Bрој часописа

Секција

Чланци