Stanje i tendencije kriminaliteta maloletnika u Srbiji
Analiza statističkih podataka
Ključne reči:
maloletnici; kriminalitet; fenomenologija; prijavljena lica; osuđeniApstrakt
U radovima iz oblasti krivičnih nauka, bilo da su njihovi autori početnici ili poznati istaživači, već na prvi pogled može se zapaziti ignorisanje dragocenih podataka o kriminalitetu koje sadrže pravosudne statistike. Ako se to u izvesnom smislu može razumeti kada se radi o tekstovima iz oblasti krivičnog prava (iako bi i oni bili sadržajniji kada bi npr. izlaganje o nekoj grupi krivičnih dela ili pojedinačnoj inkriminaciji bilo obogaćeno podacima koliko je takvih ponašanja zabeleženo poslednjih godina, ko su učinioci, koliko je trajao postupak i koje sank- cije su izrečene tim licima) takva praksa je neprihvatljiva naročito kada se radi o kriminološkim delima. Ako ni zbog čega, ono stoga što se ne radi o sholastici već o nauci o realnim pojavama koja nikako ne može ignorisati numeričke podatke o kriminalitetu i njegovoj kontroli. Objašnjenje navedene prakse krije se u neznanju - najveći broj onih koji sebe smatraju kriminolozima ne poseduju ni elementarne predstave ne samo o tome koji se sve podaci mogu naći u bazama podataka pravosudne statistike, nego oni ne mogu da protumače ni fakte koji su publikovani u opštim presecima - biltenima koji se redovno izdaju i poslednjih godina dostupni su svakom građaninu koji poseduje internet priključak. Sâmo neznanje nije najveći problem - postoji još jedan razlog koji još više kumuje navedenom stanju. To je odsustvo želje da se zađe u ovu materiju i pronikne u njenu problematiku. Takav zahvat ne može se izvesti u vidu “skraćenih kurseva” ili prelistavanjem informacija na Wikipediji. Ova duhovna komocija ili još bolje lenjost pokriva se raznim opravdanjima koja se kreću od načelnih opservacija da se radi o registrovanom a ne o stvarnom kriminalitetu - do tvrdnji da se u tim evidencijama mogu naći i greške, da u sudovima obrasce na osnovu kojih se sastavljaju evidencije popunjavaju pripravnici ili čak administrativno osoblje i tako dalje. Ovaj rad napisan je i zbog toga da bi se čitaocima ukazalo koliko i kakvih podataka mogu naći u pravosudnim evidencijama koje se odnose na kriminalitet maloletnika.
Downloads
Reference
Aebi, M., et al. 2010. European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics – 2010. Lausanne.
Ignjatović, Đ. 2008. "Fenomenologija i etiologija kriminaliteta maloletnika." Revija za kriminologiju i krivično pravo 1.
Ignjatović, Đ. 2011. Kriminologija. 11th ed. Beograd.
Ignjatović, Đ. 2013. Komparacija kriminaliteta i kaznene reakcije: Srbija – Evropa. Beograd.
Ignjatović, Đ. 2013a. Metodologija istraživanja kriminaliteta. 2nd ed. Beograd.
Sket, I., H. Sijarčić, and E. Langlusch. 2001. Dictionary of Criminology and Criminal Justice. Sarajevo.
Škulić, M. 2010. "Starosna granica za snošenje krivice u krivičnopravnom smislu." In Stanje kriminaliteta u Srbiji i pravna sredstva reagovanja – IV deo, edited by Đ. Ignjatović. Beograd.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Sva prava zadržana (c) 2014 Đorđe Ignjatović
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo 4.0 Internacionalna licenca.
Autori zadržavaju autorska prava i daju časopisu pravo prvog publikovanja rada, što omogućava drugima da dele rad uz priznanje autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.