Starosna granica sposobnosti za snošenje krivice u krivičnopravnom smislu

Autori

Ključne reči:

krivično pravo; starosna granica; krivica; maloletnici; deca

Apstrakt

Starosna granica sposobnosti za snošenje krivice se u našoj krivičnopravnoj teoriji, tradicionalno označavala kao starosna granica krivične odgovornosti. Od usvajanja novog Krivičnog zakonika iz 2006. godine (te novela ZKP-a iz 2009. godine), termin krivična odgovornost je konsekventno eliminisan iz našeg krivičnog prava, pa ako sud utvrdi da nedostaje bilo koji od obaveznih elemenata krivičnog dela utvrđenih u Krivičnom zakoniku, ili da je isključena protivpravnost, odnosno krivica, tada neće postojati krivično delo. U radu se objašnjava zakonsko rešenje u Srbiji, te iznose određeni komparativni primeri. Autor posebnu pažnju posvećuje analizi krivičnopravne prirode starosne granice sposobnosti za snošenje krivice, koja se u većini komparativno orijentisanih istraživanja (a posebno u radovima na engleskom jeziku), označava terminom „starosna granica krivične odgovornosti“. Različita zakonska rešenja koja se odnose na starosnu granicu sposobnosti snošenja krivice su rezultat kako različite krivičnopravne tradicije, tako i pogleda na socijalne i psihološke aspekte problema maloletničke delinkvencije, odnosno delinkvencije maloletnih lica, gde bi spadala kako krivična dela učinjena od strane maloletnika, tako i dela koja su protivpravna i zakonom određena kao krivična dela, a koja su učinila deca. Iz analize iznete u radu, može se izvesti zaključak da nije moguće apriorno tvrditi da se deca koja učine delo koje je protivpravno i zakonom utvrđeno kao krivično delo automatski smatraju „neuračunljivim“ licima. Zakonodavac je, utvrđujući da se u odnosu na lica koja u vreme izvršenja dela nisu navršila četrnaest godina (deca), ne mogu izreći i primeniti krivične sankcije, kao ni druge mere koje se inače mogu izreći i primeniti maloletnicima, njih odredio kao apsolutno nesposobne za snošenje krivice, jer se suprotno ni u kom slučaju ne može utvrđivati, dok je u uobičajenim slučajevima utvrđivanja (ne)uračunljivosti, pretpostavka da je neko lice bilo uračunljivo, pa se ukoliko postoje odgovarajući osnovi, može utvrđivati suprotno. Mada se u zakonu za decu, tj. lica koja u vreme izvršenja dela nemaju navršenih 14 godina, ne koristi termin „nesposobni da snose krivicu“, jasno je da se radi o njihovoj apsolutnoj nesposobnosti snošenja krivice, koja je definisana potpuno objektivno i zasniva se isključivo na uzrastu učinioca dela.

Downloads

Download data is not yet available.

Reference

Bačić, F. 1998. Kazneno pravo – Opći dio, 5th revised and expanded edition. Informator, Zagreb.

Čejović, B. 1985. Krivično pravo u sudskoj praksi: Prva knjiga Opšti deo. Beograd.

Dünkel, F. 2007. "Juvenile Justice Systems in Europe – Current Situation, Reform Developments, and Good Practices." Presented at the International Conference organized by the Department of Criminology, University of Greifswald, May 21–24.

Grupa autora (Ed. N. Srzentić). 1986. Komentar Krivičnog zakona SFRJ. Beograd.

Hirjan, F., and Singer, M. 1978. Maloljetnici u krivičnom pravu. Zagreb.

Horvatić, Ž., and Novoselec, P. 1999. Kazneno pravo – Opći dio. Zagreb.

Lazin, Đ. 1995. Posebni i pomoćni krivični postupci. Beograd.

Perić, O. 2005. Komentar Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnika. Beograd.

Stojanović, Z. 2002. Krivično pravo – opšti deo, 5th revised and expanded edition. Službeni glasnik, Beograd.

Stojanović, Z. 2006. Komentar krivičnog zakonika. Službeni glasnik, Beograd.

Stojanović, Z. 2008. Krivično pravo. CID, Podgorica.

Škulić, M., and Stevanović, I. 1999. Maloletni delinkventi u Srbiji – Neka pitanja materijalnog, procesnog i izvršnog prava. JCPD, Beograd.

Škulić, M. 2003. Maloletnici kao učinioci i kao žrtve krivičnih dela. Dosije, Beograd.

Škulić, M. 2009. Krivično procesno pravo. Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd.

Škulić, M. 2009a. Osnovne novine u krivičnom procesnom pravu Srbije – izmene i dopune Zakonika o krivičnom postupku i odredbe Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima. Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd.

Škulić, M. 2010. "Načelo zakonitosti u krivičnom pravu." Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, no. 1/2010. Beograd.

Škulić, M. 2010a. "Kratki komentar osnovnih modifikacija krivičnog procesnog prava Srbije – izmene i dopune Zakonika o krivičnom postupku, odredbe Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i odredbe Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela." Pravni portal, Smederevo.

Škulić, M. 2010b. "National Report – Serbia." In Dünkel, F., Grzywa, J., Horsfield, P., and Pruin, I. (Eds.), Juvenile Justice Systems in Europe – Current Situation and Reform Developments, Vol. 3. Forum Verlag Godesberg, Greifswald, Germany.

Valkova, H. 2010. Ernst-Moritz-Arndt-University of Greifswald, Department of Criminology – Juvenile Justice Systems in Europe, Reform Trends and the Development of Good Practices. Presented in Greifswald, Germany, October 13–16.

Vodopivec, K. 1955. "Naše mladinsko sodstvo." Pravnik, no. 7–9.

Vasiljević, T., and Grubač, M. 2005. Komentar Zakonika o krivičnom postupku. Službeni glasnik, Beograd.

Downloads

Objavljeno

31.12.2010

Kako citirati

Škulić, Milan. 2010. „Starosna Granica Sposobnosti Za snošenje Krivice U krivičnopravnom Smislu“. Crimen 1 (2):202-27. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/594.

Broj časopisa

Sekcija

Članci