Старосна граница способности за сношење кривице у кривичноправном смислу

Аутори

Кључне речи:

кривично право; старосна граница; кривица; малолетници; деца

Сажетак

Старосна граница способности за сношење кривице се у нашој кривичноправној теорији, традиционално означавала као старосна граница кривичне одговорности. Од усвајања новог Кривичног законика из 2006. године (те новела ЗКП-а из 2009. године), термин кривична одговорност је консеквентно елиминисан из нашег кривичног права, па ако суд утврди да недостаје било који од обавезних елемената кривичног дела утврђених у Кривичном законику, или да је искључена противправност, односно кривица, тада неће постојати кривично дело. У раду се објашњава законско решење у Србији, те износе одређени компаративни примери. Аутор посебну пажњу посвећује анализи кривичноправне природе старосне границе способности за сношење кривице, која се у већини компаративно оријентисаних истраживања (а посебно у радовима на енглеском језику), означава термином „старосна граница кривичне одговорности“. Различита законска решења која се односе на старосну границу способности сношења кривице су резултат како различите кривичноправне традиције, тако и погледа на социјалне и психолошке аспекте проблема малолетничке делинквенције, односно делинквенције малолетних лица, где би спадала како кривична дела учињена од стране малолетника, тако и дела која су противправна и законом одређена као кривична дела, а која су учинила деца. Из анализе изнете у раду, може се извести закључак да није могуће априорно тврдити да се деца која учине дело које је противправно и законом утврђено као кривично дело аутоматски сматрају „неурачунљивим“ лицима. Законодавац је, утврђујући да се у односу на лица која у време извршења дела нису навршила четрнаест година (деца), не могу изрећи и применити кривичне санкције, као ни друге мере које се иначе могу изрећи и применити малолетницима, њих одредио као апсолутно неспособне за сношење кривице, јер се супротно ни у ком случају не може утврђивати, док је у уобичајеним случајевима утврђивања (не)урачунљивости, претпоставка да је неко лице било урачунљиво, па се уколико постоје одговарајући основи, може утврђивати супротно. Мада се у закону за децу, тј. лица која у време извршења дела немају навршених 14 година, не користи термин „неспособни да сносе кривицу“, јасно је да се ради о њиховој апсолутној неспособности сношења кривице, која је дефинисана потпуно објективно и заснива се искључиво на узрасту учиниоца дела.

Downloads

Download data is not yet available.

Референце

Bačić, F. 1998. Kazneno pravo – Opći dio, 5th revised and expanded edition. Informator, Zagreb.

Čejović, B. 1985. Krivično pravo u sudskoj praksi: Prva knjiga Opšti deo. Beograd.

Dünkel, F. 2007. "Juvenile Justice Systems in Europe – Current Situation, Reform Developments, and Good Practices." Presented at the International Conference organized by the Department of Criminology, University of Greifswald, May 21–24.

Grupa autora (Ed. N. Srzentić). 1986. Komentar Krivičnog zakona SFRJ. Beograd.

Hirjan, F., and Singer, M. 1978. Maloljetnici u krivičnom pravu. Zagreb.

Horvatić, Ž., and Novoselec, P. 1999. Kazneno pravo – Opći dio. Zagreb.

Lazin, Đ. 1995. Posebni i pomoćni krivični postupci. Beograd.

Perić, O. 2005. Komentar Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnika. Beograd.

Stojanović, Z. 2002. Krivično pravo – opšti deo, 5th revised and expanded edition. Službeni glasnik, Beograd.

Stojanović, Z. 2006. Komentar krivičnog zakonika. Službeni glasnik, Beograd.

Stojanović, Z. 2008. Krivično pravo. CID, Podgorica.

Škulić, M., and Stevanović, I. 1999. Maloletni delinkventi u Srbiji – Neka pitanja materijalnog, procesnog i izvršnog prava. JCPD, Beograd.

Škulić, M. 2003. Maloletnici kao učinioci i kao žrtve krivičnih dela. Dosije, Beograd.

Škulić, M. 2009. Krivično procesno pravo. Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd.

Škulić, M. 2009a. Osnovne novine u krivičnom procesnom pravu Srbije – izmene i dopune Zakonika o krivičnom postupku i odredbe Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima. Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, Beograd.

Škulić, M. 2010. "Načelo zakonitosti u krivičnom pravu." Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, no. 1/2010. Beograd.

Škulić, M. 2010a. "Kratki komentar osnovnih modifikacija krivičnog procesnog prava Srbije – izmene i dopune Zakonika o krivičnom postupku, odredbe Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima i odredbe Zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela." Pravni portal, Smederevo.

Škulić, M. 2010b. "National Report – Serbia." In Dünkel, F., Grzywa, J., Horsfield, P., and Pruin, I. (Eds.), Juvenile Justice Systems in Europe – Current Situation and Reform Developments, Vol. 3. Forum Verlag Godesberg, Greifswald, Germany.

Valkova, H. 2010. Ernst-Moritz-Arndt-University of Greifswald, Department of Criminology – Juvenile Justice Systems in Europe, Reform Trends and the Development of Good Practices. Presented in Greifswald, Germany, October 13–16.

Vodopivec, K. 1955. "Naše mladinsko sodstvo." Pravnik, no. 7–9.

Vasiljević, T., and Grubač, M. 2005. Komentar Zakonika o krivičnom postupku. Službeni glasnik, Beograd.

Downloads

Објављено

31.12.2010

Како цитирати

Шкулић, Милан. 2010. „Старосна граница способности за сношење кривице у кривичноправном смислу “. Crimen 1 (2):202-27. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/594.

Bрој часописа

Секција

Чланци