Велике финансијске преваре на Волстриту

Аутори

  • Грег Барак Универзитет Источни Мичиген, САД
  • Вања Бајовић Универзитет у Београду, Правни факултет, Србија

Кључне речи:

финансијски криминалитет; Волстрит; друштвена контрола; преваре са хартијама од вредности

Сажетак

У криминолошким и друштвено-правним круговима, одсуство закона или друштвене контроле као објашњење за различите преступе има веома дугу традицију. Ове карактеристике понашања закона и друштвене контроле намећу пар сличних питања: "колико далеко ће лица која спроводе закон и/или академски свет ићи са "заташкавањем" финансијских превара на Волстриту како би заштитили репутацију и углед неких од "најуспешнијих банкара на свету?" и "када је реч о контроли финансијских хартија од вредности, ко кога заправо регулише?" У САД-у, неконтролисање високоризичних превара са хартијама од вредности и мањак законских забрана у вези са преварама са хартијама од вредности има јако дугу традицију. Аутор у раду указује на начине реаговања на поменуте криминалне активности истичући да је примена правних норми селективна док истовремено постоји културно и друштвено порицање масовне виктимизације америчке нације. За разлику од реаговања на друге облике недозвољеног понашања, у случају Волстрит пљачки "највећи учесници" нису подлегали кривичној или казненој контроли. Указује се на повезаност економске и политичке елите и у томе види главни разлог за непокретање кривичних поступака а уместо стратегија "боље" контроле ових финансијских преступа, развијају се стратегије контроле нарушеног поверења Волстрит инвеститора у финансијски систем.

Downloads

Download data is not yet available.

Референце

Andenaes, J. 1966. “The General Preventive Effects of Punishment.” University of Pennsylvania Law Review 114 (May). https://doi.org/10.2307/3310845

Barry, R. 2011. “The Big Picture.” Accessed December 2011. http://www.ritholtz.com/blog/2011/12/the-banking-oligopoly/.

Black, D. 2010 [1976]. “How Law Behaves: An Interview with Donald Black.” Reprinted in The Behavior of Law. Special Education. Bingley, UK: Emerald Group Publishing.

Chambliss, W. 1967. “Types of Deviance and the Effectiveness of Legal Sanctions.” Wisconsin Law Review (Summer).

Goldmann, P. 2010. Fraud in the Markets: Why It Happens and How to Fight It. Hoboken, NJ: John Wiley & Sons.

Matza, D. 1969. Becoming Deviant. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall.

Simon, D. 2006. Elite Deviance. 8th ed. Boston: Pearson/Allyn & Bacon.

Downloads

Објављено

23.05.2013

Како цитирати

Барак, Грег, и Вања Бајовић. 2013. „Велике финансијске преваре на Волстриту“. Crimen 4 (1):3-12. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/533.

Bрој часописа

Секција

Чланци