Velike finansijske prevare na Volstritu
Ključne reči:
finansijski kriminalitet; Volstrit; društvena kontrola; prevare sa hartijama od vrednostiApstrakt
U kriminološkim i društveno-pravnim krugovima, odsustvo zakona ili društvene kontrole kao objašnjenje za različite prestupe ima veoma dugu tradiciju. Ove karakteristike ponašanja zakona i društvene kontrole nameću par sličnih pitanja: "koliko daleko će lica koja sprovode zakon i/ili akademski svet ići sa "zataškavanjem" finansijskih prevara na Volstritu kako bi zaštitili reputaciju i ugled nekih od "najuspešnijih bankara na svetu?" i "kada je reč o kontroli finansijskih hartija od vrednosti, ko koga zapravo reguliše?" U SAD-u, nekontrolisanje visokorizičnih prevara sa hartijama od vrednosti i manjak zakonskih zabrana u vezi sa prevarama sa hartijama od vrednosti ima jako dugu tradiciju. Autor u radu ukazuje na načine reagovanja na pomenute kriminalne aktivnosti ističući da je primena pravnih normi selektivna dok istovremeno postoji kulturno i društveno poricanje masovne viktimizacije američke nacije. Za razliku od reagovanja na druge oblike nedozvoljenog ponašanja, u slučaju Volstrit pljački "najveći učesnici" nisu podlegali krivičnoj ili kaznenoj kontroli. Ukazuje se na povezanost ekonomske i političke elite i u tome vidi glavni razlog za nepokretanje krivičnih postupaka a umesto strategija "bolje" kontrole ovih finansijskih prestupa, razvijaju se strategije kontrole narušenog poverenja Volstrit investitora u finansijski sistem.
Downloads
Reference
Andenaes, J. 1966. “The General Preventive Effects of Punishment.” University of Pennsylvania Law Review 114 (May). https://doi.org/10.2307/3310845
Barry, R. 2011. “The Big Picture.” Accessed December 2011. http://www.ritholtz.com/blog/2011/12/the-banking-oligopoly/.
Black, D. 2010 [1976]. “How Law Behaves: An Interview with Donald Black.” Reprinted in The Behavior of Law. Special Education. Bingley, UK: Emerald Group Publishing.
Chambliss, W. 1967. “Types of Deviance and the Effectiveness of Legal Sanctions.” Wisconsin Law Review (Summer).
Goldmann, P. 2010. Fraud in the Markets: Why It Happens and How to Fight It. Hoboken, NJ: John Wiley & Sons.
Matza, D. 1969. Becoming Deviant. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall.
Simon, D. 2006. Elite Deviance. 8th ed. Boston: Pearson/Allyn & Bacon.
Downloads
Objavljeno
Kako citirati
Broj časopisa
Sekcija
Licenca
Sva prava zadržana (c) 2013 Gregg Barak; Vanja Bajović (Translator)
Ovaj rad je pod Creative Commons Autorstvo 4.0 Internacionalna licenca.
Autori zadržavaju autorska prava i daju časopisu pravo prvog publikovanja rada, što omogućava drugima da dele rad uz priznanje autorstva i izvornog objavljivanja u ovom časopisu.