Zašto su određene odredbe o vanrednim pravnim lekovima u zakonu o prekršajima neupotrebljive

Primer povrede prava na odbranu

Autori

  • Nikola Vuković Više javno tužilaštvo, Novi Sad

Ključne reči:

prekršajni postupak; zahtev za ponavljanje prekršajnog postupka; zahtev za zaštitu zakonitosti; ustavna žalba; nedelotvorno pravno sredstvo

Apstrakt

U radu su analizirane određene odredbe o vanrednim pravnim lekovima u Zakonu o prekršajima. Utvrđeno je da bi njihova primena u praksi napravila niz teško savladivih prepreka. Rad je koncipiran kroz praćenje imaginarnog slučaja iz ugla pravnosnažno osuđenog u prekršajnom postupku. U pokušaju primene vanrednih pravnih lekova iz Zakona o prekršajima otkriva se njihova neupotrebljivost. Posebno, razobličavaju se razmere neusklađenosti između Ustava i Zakona o Ustavnom sudu sa jedne strane, i odredbi Zakona o prekršajima koje se odnose na razlog za ponavljanje prekršajnog postupka - “Povreda Ustavom zajemčenog prava koja je utvrđena odlukom Ustavnog suda”, sa druge strane. Zaključuje se da odredbe o vanrednim pravnim lekovima u Zakonu o prekršajima, imaju takve nedostatke koji ih čine nedelotvornim pravnim sredstvima. U cilju lakše preglednosti, rad je izložen u dva odvojena dela. Svaki deo se odnosi na jedan vanredni pravni lek. Delovi su izloženi u tezama. Teze nemaju podnaslove. Čitaocu se predočava da okrivljeni u prekršajnom postupku može da bude osuđen bez znanja da se protiv njega uopšte vodio prekršajni postupak. Saznanje o tome dobija uručenjem presude. Kroz rad, upoznaje se čitalac sa mogućnostima koje takvom okrivljenom stoje na raspolaganju prilikom pobijanja presude. Na kraju čitalac stiče neodređeni osećaj nesigurnosti. Prekršaj se “može desiti” i njemu.

Downloads

Download data is not yet available.

Reference

Bonačić, M., and M. Rašo. 2012. “Obilježja prekršajnog prava i sudovanja: Aktualna pitanja i prioriteti.” Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu 2.

Dimitrijević, M. 2013. “Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.” In Nova rešenja za unapređenje efikasnosti prekršajnog postupka. Beograd.

Marinković, S. 2013. “Odredbe o dostavljanju u novom Zakonu o prekršajima.” In Nova rešenja za unapređenje efikasnosti prekršajnog postupka. Beograd.

Radovanov, A. 1996. Načelni stavovi i zaključci Saveznog suda, Vrhovnih sudova i Vrhovnog vojnog suda. Novi Sad.

Tukar, M. 2013. “Osnovna načela prekršajnog postupka.” In Primena novih odredbi u Zakonu o prekršajima. Beograd.

Vitkauskas, D., and G. Dikov. 2013. Zaštita prava na pravično suđenje prema Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava. Strazbur.

Downloads

Objavljeno

21.12.2016

Kako citirati

Vuković, Nikola. 2016. „Zašto Su određene Odredbe O Vanrednim Pravnim Lekovima U Zakonu O prekršajima Neupotrebljive: Primer Povrede Prava Na Odbranu“. Crimen 7 (2):178-90. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/480.

Broj časopisa

Sekcija

Zakonodavstvo i sudska praksa