Да ли је Србији потребна реформа кривичног законодавства?
Кључне речи:
реформа кривичног законодавства; кућни затвор; условни отпуст; нова кривична дела; декриминализација; новчана казна; прописивање казниСажетак
Измене и допуне Кривичног законика до којих је дошло у децембру 2012. године представљају корак напред у усавршавању кривичног законодавства Србије. У раду се анализирају нова решења и даје њихова оцена. Аутор истиче да су нека важна питања остављена за будуће измене и допуне Кривичног законика. Постоји потреба другачијег прописивања неких кривичних дела и преиспитивања запрећених казни, а и нека питања и институти Општег дела могли би бити преиспитани. Међутим, постојећа клима која је у погледу остваривања предуслова за успешну реформу неопходна, не може се за сада оценити повољном. Иако се запажа озбиљнији приступ у припреми измена кривичног законодавства него у последњих неколико година, претерано репресивне тежње засноване на јаким емоцијама и често, ирационалним разлозима, потхрањиване од већег дела медија у јавности не јењавају. Тежње које у драконском кажњавању виде решење за проблеме у друштву, могу да нанесу штету кривичном праву као рационалном систему правних норми. Претерана репресивност у Србији није последица само уверења да се тако ефикасно може сузбијати криминалитет, већ и последица уверења да се тако у већој мери може остварити друштвена правда. Умерено, рационално и реално постављено кривично законодавство има више изгледа да успешније остварује своју функцију од превише широког и превише строгог кривичног законодавства. Измене и допуне КЗ из 2012. године представљају дисконтинует у односу на оне из 2009. године које су у много чему садржале лоша решења како у суштинском, тако и у легислативно-техничком смислу. И поред тога, сигнали који се шаљу расправом у Народној скупштини кад год је у питању материја из области кривичног права, забрињавају. Они указују на неповољну климу за даље усавршавање кривичног законодавства. За свеобухватну реформу кривичног законодавства потребна је и релативно стабилна друштвена, политичка и економска ситуација. Потребно је и то да код законодавца буде присутна свест да је материја коју регулише кривично право веома осетљива материја и да кривични закон не служи томе да се стално шири круг кажњивих понашања и да се, и иначе строге казне, даље пооштравају. Кривично законодавство Србије и овакво какво је, не заостаје у односу на кривично законодавство већине европских земаља, па стога са његовом реформом не треба претерано журити.
Downloads
Референце
Albrecht, P.-A. 2010. Kriminologie. 4th ed. München. https://doi.org/10.1007/s11757-009-0036-9
Babić, M. 1987. Krajnja nužda u krivičnom pravu. Banja Luka.
Bejatović, S. 2012. “Sporazumi javnog tužioca i okrivljenog i novi ZKP RS.” Revija za kriminologiju i krivično pravo, nos. 1–2.
Ćirić, J. 2011. “Zločini mržnje – američko i balkansko iskustvo.” Temida, December.
Ćorović, E. 2013. “Prevara u osiguranju u Krivičnom zakoniku Srbije sa predlogom de lege ferenda.” In Nova rešenja u kaznenom zakonodavstvu Srbije i njihova praktična primena, Zlatibor–Beograd.
Hall, N. 2008. “Making Sense of Numbers: The Social Construction of Hate Crime in London and New York City.” In Hate Crime, edited by J. Goodey and K. Aromaa. Helsinki.
Hecker, H. 2010. Europäisches Strafrecht. 3rd ed. Berlin–Heidelberg. https://doi.org/10.1007/978-3-642-13127-1_1
Ignjatović, Đ. 2010. Kriminologija. 10th revised ed. Beograd.
In den USA mildere Strafen für Drogendelikten geplant. 2013. DW Themen, August 12.
Kühl, K. 2011. In Lackner/Kühl: Strafgesetzbuch, Kommentar, 27th ed. München.
Kolarić, D. 2013a. “Nova koncepcija krivičnih dela terorizma u Krivičnom zakoniku Republike Srbije.” Crimen, no. 1.
Kolarić, D. 2013b. “Mržnja kao otežavajuća okolnost.” In Nova rešenja u kaznenom zakonodavstvu Srbije i njihova praktična primena, Zlatibor–Beograd.
Prittwitz, C. 2011. “Strafrecht als propria ratio.” In Strafrecht als Scientia Universalis: FS für C. Roxin zum 80. Geburtstag, vol. 1, Berlin–New York. https://doi.org/10.1515/9783110255287.23
Radulović, D. 2013. “Aktuelna pitanja krivičnoprocesnog zakonodavstva Crne Gore.” Pravni zbornik, nos. 1–2.
Ristivojević, B. 2013. “Punitivni populizam srpskog zakonodavca – Kritička analiza tzv. Marijinog zakona.” In Nova rešenja u kaznenom zakonodavstvu Srbije i njihova praktična primena, Zlatibor–Beograd.
Santana Vega, D. M. 2011. “Strafrechtliche Aspekte der diskriminierenden Meinungsfreiheit: Eine europäische Perspektive.” In Strafrecht als Scientia Universalis: FS für C. Roxin zum 80. Geburtstag, vol. 2, Berlin–New York. https://doi.org/10.1515/9783110255287.1537
Sieber, U. 2009. “Die Zukunft des Europäischen Strafrechts.” ZStW, no. 1.
Stojanović, Z. 2010. Komentar Krivičnog zakonika. Podgorica.
Stojanović, Z. 2012. “Krivično delo nezakonitog bogaćenja, razlozi za i protiv uvođenja.” In Aktuelna pitanja krivičnog zakonodavstva (normativni i praktični aspekt), Zlatibor–Beograd.
Škulić, M. 2013. Osnovne novine u krivičnom procesnom pravu Srbije. Beograd.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Сва права задржана (c) 2013 Зоран Стојановић
Овај рад је под Creative Commons Aуторство 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори задржавају ауторска права и дају часопису право првог публиковања рада, што омогућава другима да деле рад уз признање ауторства и изворног објављивања у овом часопису.