Da li je Srbiji potrebna reforma krivičnog zakonodavstva?

Autori

  • Zoran Stojanović Univerzitet u Beogradu, Pravni fakultet, Srbija

Ključne reči:

reforma krivičnog zakonodavstva; kućni zatvor; uslovni otpust; nova krivična dela; dekriminalizacija; novčana kazna; propisivanje kazni

Apstrakt

Izmene i dopune Krivičnog zakonika do kojih je došlo u decembru 2012. godine predstavljaju korak napred u usavršavanju krivičnog zakonodavstva Srbije. U radu se analiziraju nova rešenja i daje njihova ocena. Autor ističe da su neka važna pitanja ostavljena za buduće izmene i dopune Krivičnog zakonika. Postoji potreba drugačijeg propisivanja nekih krivičnih dela i preispitivanja zaprećenih kazni, a i neka pitanja i instituti Opšteg dela mogli bi biti preispitani. Međutim, postojeća klima koja je u pogledu ostvarivanja preduslova za uspešnu reformu neophodna, ne može se za sada oceniti povoljnom. Iako se zapaža ozbiljniji pristup u pripremi izmena krivičnog zakonodavstva nego u poslednjih nekoliko godina, preterano represivne težnje zasnovane na jakim emocijama i često, iracionalnim razlozima, pothranjivane od većeg dela medija u javnosti ne jenjavaju. Težnje koje u drakonskom kažnjavanju vide rešenje za probleme u društvu, mogu da nanesu štetu krivičnom pravu kao racionalnom sistemu pravnih normi. Preterana represivnost u Srbiji nije posledica samo uverenja da se tako efikasno može suzbijati kriminalitet, već i posledica uverenja da se tako u većoj meri može ostvariti društvena pravda. Umereno, racionalno i realno postavljeno krivično zakonodavstvo ima više izgleda da uspešnije ostvaruje svoju funkciju od previše širokog i previše strogog krivičnog zakonodavstva. Izmene i dopune KZ iz 2012. godine predstavljaju diskontinuet u odnosu na one iz 2009. godine koje su u mnogo čemu sadržale loša rešenja kako u suštinskom, tako i u legislativno-tehničkom smislu. I pored toga, signali koji se šalju raspravom u Narodnoj skupštini kad god je u pitanju materija iz oblasti krivičnog prava, zabrinjavaju. Oni ukazuju na nepovoljnu klimu za dalje usavršavanje krivičnog zakonodavstva. Za sveobuhvatnu reformu krivičnog zakonodavstva potrebna je i relativno stabilna društvena, politička i ekonomska situacija. Potrebno je i to da kod zakonodavca bude prisutna svest da je materija koju reguliše krivično pravo veoma osetljiva materija i da krivični zakon ne služi tome da se stalno širi krug kažnjivih ponašanja i da se, i inače stroge kazne, dalje pooštravaju. Krivično zakonodavstvo Srbije i ovakvo kakvo je, ne zaostaje u odnosu na krivično zakonodavstvo većine evropskih zemalja, pa stoga sa njegovom reformom ne treba preterano žuriti.

Downloads

Download data is not yet available.

Reference

Albrecht, P.-A. 2010. Kriminologie. 4th ed. München. https://doi.org/10.1007/s11757-009-0036-9

Babić, M. 1987. Krajnja nužda u krivičnom pravu. Banja Luka.

Bejatović, S. 2012. “Sporazumi javnog tužioca i okrivljenog i novi ZKP RS.” Revija za kriminologiju i krivično pravo, nos. 1–2.

Ćirić, J. 2011. “Zločini mržnje – američko i balkansko iskustvo.” Temida, December.

Ćorović, E. 2013. “Prevara u osiguranju u Krivičnom zakoniku Srbije sa predlogom de lege ferenda.” In Nova rešenja u kaznenom zakonodavstvu Srbije i njihova praktična primena, Zlatibor–Beograd.

Hall, N. 2008. “Making Sense of Numbers: The Social Construction of Hate Crime in London and New York City.” In Hate Crime, edited by J. Goodey and K. Aromaa. Helsinki.

Hecker, H. 2010. Europäisches Strafrecht. 3rd ed. Berlin–Heidelberg. https://doi.org/10.1007/978-3-642-13127-1_1

Ignjatović, Đ. 2010. Kriminologija. 10th revised ed. Beograd.

In den USA mildere Strafen für Drogendelikten geplant. 2013. DW Themen, August 12.

Kühl, K. 2011. In Lackner/Kühl: Strafgesetzbuch, Kommentar, 27th ed. München.

Kolarić, D. 2013a. “Nova koncepcija krivičnih dela terorizma u Krivičnom zakoniku Republike Srbije.” Crimen, no. 1.

Kolarić, D. 2013b. “Mržnja kao otežavajuća okolnost.” In Nova rešenja u kaznenom zakonodavstvu Srbije i njihova praktična primena, Zlatibor–Beograd.

Prittwitz, C. 2011. “Strafrecht als propria ratio.” In Strafrecht als Scientia Universalis: FS für C. Roxin zum 80. Geburtstag, vol. 1, Berlin–New York. https://doi.org/10.1515/9783110255287.23

Radulović, D. 2013. “Aktuelna pitanja krivičnoprocesnog zakonodavstva Crne Gore.” Pravni zbornik, nos. 1–2.

Ristivojević, B. 2013. “Punitivni populizam srpskog zakonodavca – Kritička analiza tzv. Marijinog zakona.” In Nova rešenja u kaznenom zakonodavstvu Srbije i njihova praktična primena, Zlatibor–Beograd.

Santana Vega, D. M. 2011. “Strafrechtliche Aspekte der diskriminierenden Meinungsfreiheit: Eine europäische Perspektive.” In Strafrecht als Scientia Universalis: FS für C. Roxin zum 80. Geburtstag, vol. 2, Berlin–New York. https://doi.org/10.1515/9783110255287.1537

Sieber, U. 2009. “Die Zukunft des Europäischen Strafrechts.” ZStW, no. 1.

Stojanović, Z. 2010. Komentar Krivičnog zakonika. Podgorica.

Stojanović, Z. 2012. “Krivično delo nezakonitog bogaćenja, razlozi za i protiv uvođenja.” In Aktuelna pitanja krivičnog zakonodavstva (normativni i praktični aspekt), Zlatibor–Beograd.

Škulić, M. 2013. Osnovne novine u krivičnom procesnom pravu Srbije. Beograd.

Downloads

Objavljeno

26.11.2013

Kako citirati

Stojanović, Zoran. 2013. „Da Li Je Srbiji Potrebna Reforma krivičnog Zakonodavstva? “. Crimen 4 (2):119-43. https://epub.ius.bg.ac.rs/index.php/crimenjournal/article/view/529.

Broj časopisa

Sekcija

Članci