Критичка анализа стања и тенденција у кривичном извршном праву Србије
Кључне речи:
кривичне санкције; извршење; ретрибуција; пенитенцијарне установе; „супермакс заводи“; ћелијска изолацијаСажетак
У раду је подвргнут анализи систем извршења кривичних санкција као део корпуса казнене реакције на криминалитет у Србији. Уз указивање на трендове који се могу запазити у овој области, дат је преглед нових решења у материји извршног кривичног права која су усвојена током 2009. године. Она су била плод потребе да се регулише извршење (у материјалном и процесном кривичном праву) усвојених нових мера казнене реакције, али и разрада идеје да је за учиниоце одређених дела потребно прописати посебан режим. Иновације у овој материји су добрим делом измениле општи модел извршења и унеле низ недоумица. Пре свега у односу на нови модел извршења казне затвора изречене за „дела организованог криминала“. Њиме се у наш пенитенцијарни систем вратила ћелијска изолација за коју смо до скора мислили да је (бар кад се ради о овим просторима) давна прошлост. После осврта на околности у којима је ово решење усвојено, анализоване су законске одредбе о условима за одређивање овог модела извршења и указано на могуће опасности од његовог ширења под утицајем кампања „казненог популизма“. У раду су критичком разматрању подвргнуте и друге одредбе и решења из нашег кривичног извршног права, а по правилу после указивања на пропусте, наведено је и како би ту материју требало уредити. Тиме је аутор настојао не само да избегне јефтино критизерство, него – још више – да олакша рад будућим комисијама за новелирање ове важне гране права. А пред њима ће бити незахвалан посао да систем извршења кривичних санкција учине кохерентним и (онолико колико се то може постићи нормативним средствима) делотворним.
Downloads
Референце
Albrecht, H. 2002. "Immigration, Crime and Unsafety." In Crime and Insecurity: The Governance of Safety in Europe, edited by Crawford, A. Portland.
Bajović, V. 2007. "Electronic Monitoring and House Arrest in the Criminal Justice Systems." In Stanje kriminaliteta u Srbiji i pravna sredstva reagovanja, Vol. I, edited by Ignjatović, Đ. Beograd.
Burke, R. 2007. "Moral Ambiguity, the Schizophrenia of Crime and Community Justice." British Journal of Community Justice, no. 1.
Ignjatović, Đ. 2005. "Karakter i motivi novih izmena krivičnog zakonodavstva Srbije." Revija za kriminologiju i krivično pravo, no. 1.
Ignjatović, Đ. 2006. "Nova rešenja u Zakonu o izvršenju krivičnih sankcija i iskustva u njihovoj primeni." In Nova rešenja u krivičnom zakonodavstvu i dosadašnja iskustva u njihovoj primeni, edited by Bejatović, S. Zlatibor.
Ignjatović, Đ. 2006a. Pravo izvršenja krivičnih sankcija (I izdanje). Beograd.
Ignjatović, Đ. 2010. Kriminologija. Beograd.
Ignjatović, Đ. 2010a. "Organizovani kriminalitet u svetu – Kriminološka analiza." In Organizovani kriminalitet, edited by Ignjatović, Đ., and Škulić, M. Beograd.
Ignjatović, Đ. 2010b. Pravo izvršenja krivičnih sankcija (IV izdanje). Beograd.
Pihler, S. 2006. "Novi Zakon o izvršenju krivičnih sankcija Republike Srbije." In Novo krivično zakonodavstvo: dileme u teoriji i praksi. Beograd.
Pradel, J. 2009. Komparativno krivično pravo – sankcije (translated by O. Perić). Beograd.
Shalev, S. 2003. Supermax – Controlling Risk through Solitary Confinement. Cullompton.
Soković, S. 2005. "Nova rešenja u predlogu ZIKS." In Kazneno zakonodavstvo – progresivna ili regresivna rešenja. Budva.
Stevanović, Z. 2005. "Kako novim zakonskim rešenjima unaprediti penalni sistem." In Kazneno zakonodavstvo – progresivna ili regresivna rešenja. Budva.
Stojanović, Z. 1984. "Uslovni otpust: problemi i perspektive." Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, no. 1–2.
Stojanović, Z., and Kolarić, D. 2010. Krivičnopravno reagovanje na teške oblike kriminaliteta. Beograd.
Downloads
Објављено
Како цитирати
Bрој часописа
Секција
Лиценца
Сва права задржана (c) 2010 Ђорђе Игњатовић
Овај рад је под Creative Commons Aуторство 4.0 Интернационална лиценца.
Аутори задржавају ауторска права и дају часопису право првог публиковања рада, што омогућава другима да деле рад уз признање ауторства и изворног објављивања у овом часопису.